90 de ani de la prima finala de Cupa a Romaniei. Trofeul a ajuns la Timisoara. Foto

TIMISOARA. Timisoara se lauda cu mai multe premiere, unele dintre ele si in sport, iar una dintre acestea a fost consemnata exact acum 90 de ani, in 30 septembrie 1934.

Era anul in care Ripensia Timisoara juca finala Diviziei A de fotbal, impotriva lui Venus Bucuresti, dar si anul in care urma sa fie creata Divizia B. Dar pe langa aceste lucruri, formatia ros-galbena avea sa aduca in capitala Banatului primul trofeu al Cupei Romaniei din istorie.

‘Aventura’ in Cupa Romaniei a inceput in 1 aprilie 1934 pe terenul celor de la Soimii Sibiu. Timisorenii s-au impus cu 7-0. Au urmat doua partide pe care Ripensia le-a castigat la scoruri de tenis.

Mai intai, timisorenii s-au impus acasa cu 6-4 in fata celor de la Gloria Arad, pentru ca apoi sa castige cu 6-3, tot pe teren propriu cu Venus Bucuresti. Ripensia a jucat semifinala in deplasare impotriva celor de la AMEF Arad, pe care i-au invins cu 3-1.

Finala s-a jucat in dubla mansa cu Universitatea Cluj, echipa ce le eliminase pe rand pe Macabi Bucuresti, CA Timisoara, Olympia CFR Satu Mare si UD Resita.

Prima partida a finalei s-a disputat la Timisoara, in 8 iulie. Ripensia a deschis scorul inca din minutul 5 prin Alexandru Schwartz, pentru ca in minutul 18 Silviu Ploesteanu sa aduca egalarea pentru studentii clujeni. Scorul pauzei a fost stabilit de Stefan Dobay, care a inscris in minutul 29. In repriza a doua, ardenelnii au egalat prin Victor Surlasiu, pentru ca Ripensia sa se impuna cu o reusita a lui Gheorghe Ciolac, cu 5 minute inainte de final.

Returul s-a jucat in 30 septembrie, dar nu la Cluj, ci pe stadionul ONEF, la Bucuresti, o arena care in zilele noastre nu mai exista. Stadionul era in apropierea Palatului Parlamentului, iar pe locul sau, in zilele noastre, se afla garajul subteran la Camerei Deputatilor.

Meciul din capitala a fost unul fara istorie. Ripensia nu a mai lasat nicio sansa formatiei clujene si s-a impus cu 5-0. O dubla a lui Dobay, in minutele 18 si 20, si Bindea in minutul 41 aduceau golurile ce stabileau scorul pauzei. In partea a doua, Alexandru Schwartz inscria la 3 minute de la reluare, iar acelasi Silviu Bindea a inchis tabela in minutul 85.

Dupa acea finala, Ripensia Timisoara a mai jucat alte trei, castigand una singura:

6 iunie 1935: Rapid Bucuresti 6 – 5 Ripensia Timisoara
21 iunie 1936: Ripensia Timisoara 5 – 1 Unirea Tricolor Bucuresti
20 iunie 1937: Rapid Bucuresti 5 – 1 Ripensia Timisoara

Finale pentru echipele din Banat

Ripensia nu a fost singura echipa timisoreana care a jucat o finala de Cupa a Romaniei. Dupa acel ultim triumf al ros-galbenilor, in total, reprezentantele Banatului au disputat 11 finale, dintre care au castigat doar 3, dar au ramas in istorie si pentru cea mai drastica infrangere. Iata lista finalelor jucate de echipele banatene:
6 iulie 1983: Universitatea Craiova 2 – 1 Politehnica Timisoara
24 iunie 1992: Steaua Bucuresti 3 – 2 Politehnica Timisoara (dupa penalty)
26 mai 2007: Rapid Bucuresti 2 – 0 FCU Politehnica Timisoara
13 iunie 2009: CFR Cluj Napoca 3 – 0 FC Timisoara

Cele mai mari scoruri din Cupa Romaniei

Echipele din Banat au ramas in istoria competitiei nu doar prin castigarea trofeului, ci si pentru unele scoruri pe care le-au realizat. Unele din formatii au inscris multe goluri, iar altele le-au incasat. Cea mai clara victorie in Cupa a unei echipe banatene ii apartine lui Poli AEK Timisoara, in stagiunea 2003-2004, insa scorul cel mai mare s-a inregistrat tot intre doua echipe din vest, in sezonul precedent.
Iata un top 10 al celor mai clare victorii din istoria Cupei Romaniei:

1. Retezatul Hateg 0 – 17 Jiul Petrosani (turul 1, sezon 2023-2024)
2. Minerul Rodna 16 – 2 Academica Recea (tururi regionale)
3. CS Gloria al Orasului Geoagiu 13 – Nera Bogodint (sezonul 2022-2023)
4. Steaua Bucuresti 12 – 0 CIL Blaj (optimi de finala, 1963 – 1964)
5. Progresul Somcuta Mare 1 – 12 CSM Satu Mare (sezonul 2022-2023)
6. Unirea Ungheni 12 – 2 ACS Targu Mures (sezonul 2019 – 2020)
Prahova Ploiesti 12 – 2 SG Sibiu (optimi de finala, sezon 1938 – 1939)
7. Phoenix Baia Mare 11 – 0 Tricolor Ploiesti (optimi de finala, sezon 1933 – 1934)
Petrolul Ploiesti 11 – 0 Dinamo Braila (saisprezecimi de finala, sezon 1957 – 1958)
8. Tricotaje Ineu 2 – 11 Poli AEK Timisoara (sezon 2003-2004)
9. Rapid Bucuresti 10 – 0 Laminorul Roman (optimi de finala, sezon 1961 – 1962)
Viitorul Sintimbru 10 – 0 Vointa Sibiu (faze regionale, 2024-2025)
Industria Galda 0 – 10 Unirea Alba Iulia (tur 1 national, sezon 2024-2025)
10. Universitatea Sibiu 10 – 1 Arsenal Sibiu (optimi de finala, 1942 – 1943)

Castigatoarele Cupei Romaniei

Echipa cu cele mai multe trofee de Cupa Romaniei castigate in cei 90 de ani de existenta ai competitiei este Steaua Bucuresti, cu 24 de trofee. Pe locul al doilea in acest top se afla Dinamo si Rapid Bucuresti, fiecare cu cate 13, in timp ce podiumul este completat de Universitatea Craiova, cu 5 trofee.