Dupa 90 de minute de lupta in noroi, Dumbravita castiga in fata Bihorului

TIMIS. CSC Dumbravita a obtinut a treia victorie a sezonului, si a doua pe teren propriu, dupa ce a trecut la limita de FC Bihor, pe un teren imbibat cu apa.

Timisenii au fost cei care au controlat in mare parte jocul, au atacat si au avut ocaziile mai clare, dar s-au si aparat bine, fara a oferi prea multe oportunitati adversarului. Modan a fost aproape sa inscrie in minutul 20, la o centrare venita de pe dreapta, dar mingea trimisa de el cu capul s-a dus peste poarta. Cu 6 minute inaintea pauzei, Apro a trimis o minge in adancime catre Paulevici, acesta a asezat cu capul pentru Modan, iar varful venit de la Deva a fost mai rapid decat fundasii bihoreni, a tras la poarta si l-a invins pe Accinelli. 1-0 a fost si scorul pauzei.

La reluare, bihorenii au inceput parca mai hotarati, dar fara sa isi creeze ocazii sa inscrie. Au facut-o banatenii. Mai intai Modan a trimis periculos de la aproximativ 14 metri, dar mingea a fost deviata in corner. Paulevici a fost si el aproape de gol, insa mingea trimis de el in minutul 55 a lovit transversala portii oradene. Martinov si-a incercat si el norocul de la distanta, dar portarul Accinelli a retinut. FC Bihor putea obtine un punct in ultimele minute, dar mingea trimisa de Adelin Nica a fost retinuta cu siguranta de Miklos. S-a incheiat 1-0, iar CSC Dumbravita ajunge la cota 10 in clasament, iar in runda urmatoare va juca in deplasare cu Csikszereda Miercurea Ciuc.