Opinia Timisoarei

Fetele de la Politehnica Timisoara sunt vicecampioanele Romaniei. Olimpia Cluj a luat titlul. Foto si video

TIMISOARA. Atmosfera de zile mari pe arena Stiinta, cu destui spectatori pentru un meci de fete, cu multa ambitie, dorinta si determinare. Se intalneau Poli si Olimpia intr-un meci cu titlul pe masa. Gazdele aveau sansa unui „1X”, iar oaspetele se puteau baza doar pe „2”. In cele din urma, sa dam Cezarului ce e al Cezarului, Olimpia castigand cu 3-1 si totodata pastrandu-si titlul. Timisoara fotbalistica asteapta un campionat din 1938…

Poli a inceput bine jocul si primele 6, 7 minute a avut initiativa, apoi Clujul a pus stapanire pe mijlocul terenului si a domimnat. Pana la pauza, oaspetele aveau deja 0-2, Ioana Balaceanu si Carmen Marcu marcand pentru trupa ardeleana.

In partea a doua a marcat al 33-lea gol stagional Mihaela Ciolacu, de la punctul cu var, 0-3 si partida era disputata. Teo Meluta a ratat un penalty pentru gazde, dar la faza imediat urmatoare, Genoveva Rosie a trimis spre poarta, iar portarul Mihaela Pop a impins balonul in plasa, autogol, 1-3. Atat, nu s-a putut mai mult…

Daca anul trecut, Poli ajuta indirect Olimpia sa castige titlul, in acest sezon locul 1 nu s-a schimbat, dar banatencele au schimbar bronzul cu argintul.

Intr-un alt joc din ultima etapa in campionatul de fotbal feminin, Banat Girls Comlosu Mare a terminat la egalitate cu Miercurea Ciuc, 2-2, pentru gazde marcand Mihaela Catarau si Nicoleta Lazar, iar trupa banateana inchide campionatul pe locul 5.