Politehnica Timisoara castiga iarasi in ‘Liga Zimbrilor’. Victorie muncita cu Bacaul

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a obtinut a doua victorie pe teren propriu in Liga Nationala de handbal masculin.

Prima parte a intalnirii din Sala Universitatii de Vest a fost una echilibrata, cu oaspetii de la CSM Bacau la conducere pe tabela, insa fara sa reuseasca sa se desprinda la mai mult de 2 reusite. La pauza gruparea moldoveana avea doar o reusita avantaj, 10-11.

La inceputul partii secunde oaspetii au reusit sa ajunga la o diferenta de patru reusite pe tabela, in trei situatii. A fost momentul in care handbalistii lui Pero Milosevic si-au amintit ca sunt gazde si au inceput sa joace din ce in ce mai bine. In minutul 43, alb-violetii au reusit sa egaleze, 16-16, dupa o reusita a lui Marjanovic. De aici Poli a preluat controlul intalnirii si nu l-a mai cedat. Timisorenii s-au desprins incet-incet si au reusit sa se impuna cu 24-20.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Sadoveac, cel care a inscris de 7 ori, urmat de Marjanovic si Bordeanu, cu cate 4, Cimpan si Chira, cu cate 3, Manojlovic, cu 2, respectiv Buljina, cu un singur gol.

In runda viitoare, Politehnica va juca in deplasare cu CSM Odorheiu Secuiesc.