Opinia Timisoarei

Ripensia Timisoara se intoarce cu un punct de la Buftea

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a adus al treilea punct de pe teren strain in aceasta editie de campionat, dupa remiza din deplasarea cu Progresul Spartac.

Gazdele au dominat inceputul de meci, iar in minutul 9 au si deschis scorul. Sandru a patruns pe partea stanga, a trimis in marginea careului de 6 metri, de unde Visic a trimis in plasa pe langa Toroc. Reusita varfului din Serbia a fost si cea care a stabilist si scorul pauzei.

In partea a doua Ripensia a fost mai prezenta in ofensiva, iar cu 12 minute inainte de finalul timpului regulamentar banatenii au reusit sa inscrie. Zamfirescu a centrat din dreapta, Gavra a deviat spre Piftor, iar dupa o balbaiala in careu, balonul s-a oprit in plasa portii bucurestene.

S-a incheiat 1-1, iar cu acest rezultat Ripensia ajunge la cota 16 in ierarhia ligii secunde.

In runda viitoare, gruparea ros-galbena va juca pe teren propriu impotriva unei echipe care vizeaza prezenta in playoff, Otelul Galati.