SCM Poli Timisoara, prim pas spre locul 7 in Liga Zimbrilor la handbal masculin

TIMISOARA. Finala mica pentru locul 7 in prima liga de handbal masculin a inceput miercuri in Sala Constantin Jude, acolo unde SCM Poli Timisoara a intalnit CSM Focasani 2007. Seria se joaca dupa sistemul cel mai bun din trei jocuri cu un eventual meci decisiv pe Bega.

Poli a deschis seria cu o victorie, 33-28, dupa ce la pauza a fost 16-16. Dupa cum se vede si din scor, nu a fost un joc usor. Oaspetii au condus mai bine de jumatate din prima repriza, au avut 5-2, 6-3 si 9-8, dar violetii s-au trezit la timp, au preluat conducerea, 14-12, dar la pauza s-a intrat la picior de egalitate.

Chiar daca banca gazdelor a fost scurta datorita numeroaselor probleme de efectiv, violetii s-au descurcat mult mai bine in partea secunda, ofensiva facand diferenta. Focsaniul a mai rezistat pana la 22-22, apoi elevii lui Pero Milosevic au reusit sase goluri la rand si au rezolvat partida. S-a incheiat 33-28 si meciul doi se joaca la Focsani.

Marjanovic si Pribanic au fost cei mai buni marcatori ai gazdelor, cei doi marcand cate 8 goluri fiecare.