3-0. Victorie de senzatie a Romaniei in debutul la Euro. Tricolorii nu mai bifasera una la turneul final de aproape un sfert de veac

Romania a inceput cum nu se putea mai bine Campionatul European din Germania cu o victorie clara in fata Ucrainei.

Vecinii nostri au fost cei care au controlat inceputul de meci, insa doar cu o posesie buna si fara mari ocazii de a inscrie. Au facut-o tricolorii in minutul 29, cand portarul ucrainean Lunin a trimis greisit balonul pana la Denis Man, acesta a asezat pentru Nicolae Stanciu, iar jucatorul lui Damac a trimis balonul, de la aproape 20 de metri in vinclul portii oaspete.

Ucrainenii au fost aproape de egalare, insa prin…Dragusin. Fundasul de la Totenham a trimis in minutul 36, cu capul, peste propria poarta dupa o centrare venita din stanga. Pana la pauza Romania mai putea inscrie de doua ori. Mai intai, un sut al lui Denis Man a fost deviat de apararea ucrainean pe langa bara, pentru ca din lovitura de colt rezultata, Nicolae Stanciu sa trimita direct in transversala. La pauza tricolorii aveau avantaj minim, 1-0.

La 7 minute de la reluare Dragus a recuperat o minge in jumatatea Romaniei, a trimis catre Stanciu, iar acesta l-a servit pe Man. Denis Man a fost blocat de ucraineni, care au respins pana la Razvan Marin, iar fotbalistul lui Empoli a sutat si a facut 2-0.
Dupa alte cinci minute, ratiu a sutat de la distanta, iar Lunin a trimis in corner. Din lovitura de la colt rezultata, mingea a ajuns la Denis Man, acesta a patruns in care, a trimis in marginea suprafetei de 6 metri, iar Dragus, nemarcat, a trimis in plasa.
Ucraina a raspuns cu un sut la poarta abia in minutul 70, prins in doi timpi de Nita. Ucrainenii au mai fost de doua ori aproape sa inscrie, insa mai intai Nita a fost la post, iar apoi Puscas a respins in afara terenului o centrare venita din corner.

S-a incheiat 3-0, iar in urmatorul meci, peste 4 zile, la Koln, impotriva Belgiei.

Prima victorie la Euro dupa 24 de ani

Victoria Romaniei in fata Ucrainei este una istorica. Ultimul rezultat de acest gen a fost obtinut in 20 iunie 2000, cand tricolorii se impuneau cu 3-2 in fata Angliei. In acel meci primele doua reusite erau semnate de doi banateni, Cristian Chivu si Dorinel Munteanu, iar al treilea de Ionel Ganea.

Inainte de meci, peste 30.000 de romani au umplut Marienplatz din centrul Munchen-ului, unde au facut un spectacol al bucuriei.

1. Și ce folos?! Basarabia, Bucovina, Insula Șerpilor… 3 – 0 pentru Slava.

• Cei cu tine Muica esti high?

• Mare noroc ca nu a jucat Robu ca le dădeam ZECE GOLURI

2. Da ma ca din cauza jucatorilor s-a întâmplat ce zici tu acolo

3. Sigur că nu băieții ăștia, gata de mers pe front, sărăntocii, sunt de vină… pentru victoria ISTORICĂ de azi, după cum se face spălare pe creier, în continuare, pe toate mass media românești.

4. ma bucur ca-i batura pe ukrainieni …cineva trebuia sa o faca

• Stai sa vezi ca se motivara slovacii si mai tare de la rom^ni. Acuma, la randu’i, rezultatul slovacilor trebuie sa’i motiveze si mai tare pe rom^ni data viitoare. In razboi, insa, daca Ukraina cade, atunci ne ducem dracului cu totii.

• de ce sa ne ducem 2 Hell? tu crezi ca ucraina este scut pentru Romania? gresit gandit

• Acesta este de fapt un raspuns bun pentru intre bare. Ukraina e scut pentru lumea civilizata si e corect gandit de fapt. Ne ducem dracului cu totii, nu numai rom^nii. Bine’ar fi numai ei. Teroristii sovietici nu se opresc doar aici. Publicul tipic m^rlanoi rom^n ajuns in asa excursie prelungita in Germania a huiduit copios echipa tzarii greu incercate. Teroristii sovietici au declansat un atac cibernetic in retea, intrerupand astfel transmiterea in Ukraina a meciului, in repriza a doua. Ma intreb daca ukrainienii nu s’au lasat batuti ca sa incerce sa smulga astfel un Patriot.

• hellu e in partea aialalta. probabil nu te-ai uitat la eurovizion. da poti vedea si pe strazile din romania.. te invit sa faci o plimbare prin Paris sau Bruxelles asa mai departe de centru, sa vezi ce e asteapta.. sau mergi la o maternitate sa vezi ca urmasii lu Decebal sunt mai putini decat urmasii lu bulibasa.

• Hellu’ e orice e la est de noi ca aia is si mai primitivi ca noi. Nu pierd timpul sa ma uit la Eurovision, acolo e doar vot geopolitic dar inteleg ce spui. Nu’mi trebuie invitatie, nu tzin neaparat sa ajung iar pe acolo, stiu deja ca deja in 2040 Romania se va chema Romania de la rom’ani, nu de la rom^ni, iar rom^nii n’au nicio legatura cu dacii, haure! Cine nu si’a retras’o la timp e prea prost, de aia ai ajuns sa scrii!

5. Oricum, va castiga africa de nord in finala cu africa de vest. in finala mica, arabia vs africa de est.

6. 4 toti si stati jos. SI cand castigam voi cautati bete in roate si comentati cu toate balivernele si aberatile. Bucurati-va!!!!!!!!!!!! Oricum aceste momente sunt rare!!!!!!!!!! Am jucat exceptional aseara si daca o tinem tot asa , avem toate sansele sa ne calificam. Meciul cu Belgia va fii cel mai greu meci a acestei generatii. Haideti sa ii sustinem in continuare!!!!! PANA IN PANZELE ALBE ROMANIAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!

• Mai e pana la calificare. Probabil dupa etapa urmatoare toate echipele vor avea 3 puncte. meci decisiv cu slovacia… Oricum in sferturi, ajung doar africanii. mai bina ma uit direct la cupa africii, acolo macar sti care is zulu care is bantu, tutzi..

• M’am bucurat ca au castigat, imi este rusine ca la recensamant ma numar inca in populatia Romaniei, tzara minunata dar din pacate locuita si nemeritata de catre aceasta populatie.