Aproape de un punct la Ciuc. Politehnica Timisoara invinsa in minutele de prelungire

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a fost invinsa cu 4-3 de Csikszereda Miercurea Ciuc, la capatul unei partide cu goluri spectaculoase si rasturnari de situatie. Formatia alb-violeta a ajuns la 9 esecuri din 10 meciuri de play-off.

Banatencele au inceput prost intalnirea, iar dupa o eroare in aparare, Reka Gheorghita a deschis scorul in minutul 5. Fotbalistele alb-violete, parca motivate, au jucat mai bine, iar la jumatatea primei parti au intors scorul. Mai intai a egalat situatia de pe tabela Anda Jivan, in minutul 20, pentru ca doua minute mai tarziu, Teodora Meluta sa o invinga pe Balog cu un sut din afara careului. La pauza, scorul a fost 3-1 pentru Politehnica, dupa ce si Antonia Bratu a trimis mingea, cu capul, in poarta ciucana.

Startul partii a doua a fost al gazdelor. In numai doua minute, profitand de neatentia apararii timisorene, grecoaica Michalopoulou a reusit o dubla si a egalat situatia pe tabela. Repriza a fost una echilibrata, fiecare din echipe avand oportunitati sa inscrie. Finalul de meci a apartinut tot gazdelor. In primul minut de prelungire portarul Boglarka Balog a degajat pana la Eszter Balasz, aceasta a patruns si a centrat in careu spre Reka Gheorghita, timisoreanca Sara Cimpean a iesit neglijent si a faultat-o pe jucatoarea Ciucului, iar centralul Porumbel a aratat punctul cu var. A executat Fanni Haraszti, si s-a facut 4-3.

Politehnica Timisoara a ajuns astfel la 9 infrangeri in 10 meciuri de play-off, si dupa aceasta partida a fost egalata la puncte de Csikszereda Miercurea Ciuc.

In runda viitoare, penultima a campionatului, Politehnica va juca tot in deplasare cu Universitatea Cluj.