Banat Girls Comlosu Mare pierde in fata campioanei ultimul test al iernii. Foto

TIMIS. Dupa esecul de la mijlocul saptamanii trecut in fata liderului din Superliga de fotbal feminin, Banat Girls Comlosu Mare a jucat la Sebes, pe un teren sintetic excelent, un meci test si impotriva campioanei en-titre, Universitatea Olimpia Cluj.

Prima repriza a fost una echilibrata, cu oportunitati si de o parte si de cealalta. Cea mai mare a apartinut echipei clujene, in primele minute, cand Carolina Tabur a nimerit transversala. Pentru banatence, Francesca Frericks a fost aproape de o reusita, dar mai intai a fost bloocata de defensiva ardeleana, apoi mingea trimisa de ea cu capul, dupa un corner al Larisei Grigore, a ajuns in bratele lui Blazek.

Repriza secunda a inceput tot cu o ocazie a Carolinei Tabur, jucatoare care a si deschis scorul un minut mai tarziu.

Clujencele au profitat in partea a doua si de oboseala acumulata de formatia timiseana, care nu a avut solutii pentru schimbari, si au reusit sa mai puncteze. A facut-o mai intai Tanya Maier, debutanta in prima echipa a Olimpiei, din pasa Carolinei Tabur, iar cu doua minute ramase de jucat, Florentina Iancu a stabilit scorul final, 3-0.

Nu tin neaparat sa pun accent pe rezultat. Am vazut mult mai multe lucruri bune decat ce am vazut in ultimul meci cu Poli. Cred ca am imbunatatit multe multe lucruri. Sunt multumit de ce am vazut. Am luat 3 goluri pe greseli personale din nou, dar cred ca le putem evita si o sa aratam mai bine. Da, am jucat cu primele doua echipe din campionat intr-un timp foarte scurt si e normal sa se vada si oboseala. Eu zic ca de la meci la meci ne vom imbunatati jocul si vom juca din ce in ce mai bine”, a spus dupa meci antrenorul lui Banat Girls Comlosu Mare, Liviu Ivasuc.

Avand in vedere ca astazi am aliniat o echipa cu multe noutati, in sensul in care au mai venit si niste jucatoare am luat si de la junioare, dat fiind ca in calendarul international e loc pentru loturile nationale, e o concluzie buna pentru noi, in sensul in care fetele au aratat ca au disponibilitate la efort, au incercat sa joace cam ce facem la antrenament. Una peste alta un test reusit… Banat Girls e o echipa despre care stim toata lumea ca a pierdut niste jucatoare, a adus altele, incearca sa reconstruiasca. Mi-a placut foarte mult atitudinea lor si asta cred ca este punctul principal, pentru ca daca incerci sa maschezi, sa pacalesti, nu e ok. Trebuie sa invete sa joace si atunci lucrurile vor evolua”, a spus antrenorul Universitatii Olimpia Cluj, Constantin Olariu.

Formatia timiseana va incepe campionatul la finele acestei saptamani, cu un duel la malul marii, cu Farul Constanta.

O fotbalista a echipei timisene titulara la nationala U-19

Una dintre absentele de duminica ale lui Banat Girls a jucat pentru nationala U-19 in cele doua meciuri amicale pe care selectionata condusa de Massimo Pedrazzini le-a jucat cu cea a Bosniei Hertegovina.

Tanara aparatoare a echipei timisene a fost integralista in duelul incheiat vineri la egalitate, 0-0, iar in cel de-al doilea meci a intrat in teren in minutul 56. In acea intalnire oaspetele s-au impus cu 2-1.

Nationala sub 19 ani pregateste meciurile din Liga A a preliminariilor Campionatului European, programate in aceasta primavara. Romania este intr-o grupa cu Germania, Suedia si Ungaria. Partidele se vor disputa in perioada 31 martie – 9 aprilie, in Ungaria.