Baschetbalistii Timisoarei inving Petrolul si in al doilea meci. Partida se muta la Ploiesti

TIMISOARA. Dupa victoria la 7 puncte de la Arad, SCM winsed.swiss Mozzart Bet s-a impuis si in al doilea meci cu Petrolul Ploiesti, partida care conteaza pentru supravietuirea in Liga Nationala.

La fel ca duelul din sala Victoria, si partida de la Timisoara a fost una echilibrata, primul sfert al acesteia incheindu-se la egalitate, 18-18. In sfertul al doilea, prahovenii au condus dupa primele 3 minute, insa Timisoara a revenit, iar la pauza mare avea un avantaj cde 3 puncte, 31-28.

Banatenii au inceput mai bine actul al treilea, avand la un moment dat un ecart maxim de 14 puncte, pentru ca inaintea ultimei reprize sa aiba un avantaj de 10 puncte. Baschetbalistii condusi de Dragan Petricevic au controlat si ultima parte a intalnirii, reusind in cele din urma sa se impuna la 5 puncte diferenta, 74 – 69.

Cel mai bun marcator al formatiei timisorene a fost Mitrovic, cu 25 de puncte, urmat de Mirkovic, cu 19 si Schipor cu 9. Si-au mai trecut numele pe lista marcatorilor: Gajic – 5, Kesar – 5, Grayson – 4, petrescu – 4, Simmons – 2, Lazar – 1

Acum „dubla” se va muta la Ploiesti, unde se vor disputa meciurile 3, respectiv 4, daca va mai fi nevoie de acesta din urma. Partidele sunt programate in 15 si 17 aprilie.