Baschetbalistii Timisoarei, invinsi la prima deplasare a sezonului. Banatenii puteau trimite meciul in prelungiri

TIMISOARA. Meciul dintre Rapid si SCM winsed.swiss Timisoara a fost foarte aproape de scenariul partidei precedente, castigate de banateni in fata Constantei, iar de aceasta data victoria a fost tot a echipei gazda.

Primul sfert al intalnirii din sala Giulesti a revenit Rapidului cu 22-10, dar Timisoara a dat dovada de tarie de caracter si a raspuns bine in actul al doilea, pe care l-a castigat cu 25-20. Astfel, la pauza mare, bucurestenii conduceau cu 42-35.

Repriza secunda a fost una de mare lupta. Alb-violetii au castigat sfertul al treilea la 5 puncte diferenta, iar in ultimul Timisoara s-a apropiat de gazde la 2 puncte cand mai erau 8 secunde de joc. Tot banatenii au fost cei care au avut atacul, au ratat o aruncare de 3 puncte prin Vujosevic, Gajic a recuperat, insa a ratat si el aruncarea si trimiterea meciului in prelungiri.

Astfel, Rapidul s-a impus cu 78 – 76, iar pentru echipa pregatita de Dragan Petricevic cel mai bun marcator a fost Taylor, cu 19 puncte, urmat de Mirkovic, cu 16 si Gajic, cu 12.

In runda viitoare, timisorenii vor juca pe teren propriu, tot impotriva unei echipe din capitala, Dinamo.