CALIFICARE!!! Romania merge dupa 8 ani la Campionatul European de fotbal

Nationala de fotbal a Romaniei va juca in vara viitoare la Campionatul European din Germania, dupa ce a obtinut calificarea la capatul unui meci cu selectionata Israelului.

Tricolorii au inceput prost duelul, dupa ce au primit gol inca din minutul 2 de la Zahavi. Romanii nu s-au panicat si incet-incet au preluat fraiele intalnirii, iar 7 minute mai tarziu George Pusca a adus egalarea. 1-1 a fost si scorul pauzei.

Fotbalistii pregatiti de Eduard Iordanescu au continuat sa domine si in partea secunda, iar in minutul 63 Ianis Hagi a primit o minge in careu, a sutat, balonul i-a revenit din piciorul unui fundas israelian si iar fotbalistul lui Deportivo Alaves a trimis in plasa israeliana.

Finalul de meci a fost cu emotii pentru tricolori, dupa ce Mihaila a vazut direct cartonasul rosu, dupa o intrare dura la un adversar. Baietii lui Eduard Iordanescu s-au mobilizat insa si au reusit sa obtina victoria care le asigura prezenta la Europeanul din vara viitoare, cu o partida ramasa pana la finalul preliminariilor.

Mai mult, Romania a urcat pe primul loc in grupa de calificare si va juca ultimul meci din preliminarii peste 3 zile, pe teren propriu cu Elvetia.

1. Mă bucur că i-am bătut pe europenii ăștia de israelieni.

2. mare fotbalist Pusca asta! Ianis a dat 2 goluri? (#sarcasm)