Ce poveste frumoasa! Corvinul Hunedoara castiga Cupa Romaniei

Sezon de vis pentru Corvinul Hunedoara, care dupa ce din punct de vedere sportiv si-a castigat dreptul de a juca in Superliga, s-a impus si in finala Cupei Romaniei la fotbal in fata Otelului Galati.

Corvinul a fost condusa dupa 27 de minute, dupa ce Rusevic a transformat superb o lovitura libera. Pana la pauza hunedorenii au reusit sa egaleze prin Marius Coman, iar dupa primele 45 de minute era 1-1.

La 10 minute ce la reluare, acelasi Rusevic a transformat o lovitura de la 11 metri, acordata dupa verificare in camera VAR, si Otelul a preluat din nou conducerea. Cu un sfert de ora inainte de final, Corvinul a mai revenit o data si a egalat prin Manolache. Hunedorenii s-au aparat exact pana la final, dar si in reprizele de prelungire, si s-a ajuns la lovituri de departajare.

Galatenii au deschis primii „balul”, iar Cisotti a inscris. Au urmat ratarile lui Coman si Gaitan, si egalarea hunedoreanului Manolache. A fost momentul in care antrenorul Otelului, Dorinel Munteanu, nu a mai rezistat tensiunii si a plecat la cabine. A urmat ratarea elevului sau, Lameira, iar Corvinul a preluat conducerea dupa reusita lui Antonio Bradu. Galateanul Ghiocel a trimis apoi peste poarta, iar colegul sau Pap a aparat executia lui Pirvulescu. A urmat penalty-ul lui Miguel Silva, care a egalat situatia de pe tabela. Intrat in prelungiri tocmai pentru executarea penalty-urilor, Hergheligiu a transformat ultima lovitura de la 11 metri, iar Corvinul a castigat trofeul.

Astfel, editia cu numarul 86 a Cupei Romaniei, si devine cea de-a 24-a echipa care castiga trofeul.

Mai mult, divizionara secunda va reprezenta Romania in turul 1 preliminar din UEFA Europa League.

1. „Astfel, editia cu numarul 86 a Cupei Romaniei, si devine cea de-a 24-a castigatoare a trofeului” ;)))

• Fanele, propoziția respectivă ne transmite indirect că celelalte 85 de ediții au fost câștigate de 23 de echipe diferite.
      Daca FC Fanel câștigă 10 ediții și vine FC Mitica să câștige a 11-a, se numește că FC Mitica e a doua câștigătoare a Cupei.

• Felicitari, totusi in propozitia aia cine a castigat Cupa? Tot FC Mitica?