CSC Peciu Nou ramane lider, Poli Timisoara obtine cea mai clara victorie a sezonului, Pecica se impune in derby-ul rundei

TIMIS. Etapa a IX-a a ligii a III-a a adus 3 victorii si doua esecuri pentru echipele din Timis.

CSC Peciu Nou s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul nou promovatei Viitorul Arad, dupa ce la pauza cele doua echipe erau la egalitate, 1-1. Velici a punctat pentru timiseni in prima parte, in timp ce Ignea si Fandel au securizat cele trei puncte pentru alb-verzi. Odata cu aceste reusite, Peciu Nou a ajuns la 13 goluri marcate si are cea mai buna ofensiva a seriei dupa 6 etape.

Tot trei goluri a inscris si Politehnica Timisoara in duelul de la Periam cu Avantul. Alb-violetii au punctat dupa pauza. Pruna, Istratie si David Ciurel au consfiintit cea mai clara victorie polista de pana acum in campionat.

CSC Ghiroda s-a impus de asemenea in duelul de acasa cu Gloria Lunca-Teuz Cermei, insa a fost mai greu decat se asteptau timisenii. „Lanterna rosie” din Arad a deschis scorul in minutul 58, pentru ca Mancas si Jichici sa intoarca rezultatul, cel din urma punctand in minutul 90.

In derby-ul rundei, Progresul Pecica s-a impus la limita la Lupeni, provocand hunedorenilor primul esec stagional pe propriul teren. Aradenii raman cu cea mai buna ofensiva a seriei, doar 2 goluri primite.