Din nou remiza pentru CFR Timisoara. Banatenii la al doilea punct al sezonului

TIMISOARA. CFR Timisoara a fost condusa in doua randuri de Sepsi SIC Sfantu Gheorghe in runda a VI-a a Ligii Nationale de futsal, insa in cele din urma a obtinut un rezultat de egalitate.

Formatia ardeleana a fost cea care a deschis scorul prin Mathis Matias, pentru ca pana la pauza, Szillard Kanyo, al doilea golgeter al lui Sepsi, sa puncteze si el. Timisorenii si-au revenit si au inceput sa joace din ce in ce mai bine. Mai intai au dus din diferenta dintr-un penalty transformat de Nemitanu, pentru ca pana la pauza Ilas sa inscrie cu capul si sa egaleze situtia pe tabela.

In repriza a doua jocul a fost unul echilibrat, iar viteza a crescut. Golurile au venit in ultimele minute. Mai intai acelasi Szillard Kanyo a facut 3-2, pentru ca in ultimul minut de joc, Nemitanu sa primeasca o minge in marginea semicercului, a driblat un adversar, a sutat, iar mingea deviata s-a oprit in plasa. S-a incheiat 3-3, iar CFR Timisoara obtine al doilea punct al stagiunii.

Eu zic ca este un rezultat echitabil. Ei au inceput mai bine meciul, pe doua erori ale noastre. Cred ca aceste erori vin prin prisma tineretii jucatorilor nostri Dar e bine ca am revenit pana la pauza. A doua repriza cred ca am fost putin peste ei, am avut si mai multe ocazii, dar din nou, a venit acea eroare care a făcut sa fie 3-2. Si nesperat, pentru ca nu mai speram sa egalam si sa scoatem acest punct. Ne ajuta oarecum… Daca era si astazi o infrangere, si asa suntem cu moralul la pamant”, a spus Valentin Ilas, antrenorul jucator al lui CFR Timisoara.

Am inceput foarte bine. Am condus 2-0 si am luat dupa doua goluri de gradinita. Am facut fault in 6 metri cand scapam doi cu unul. Al doilea gol, cu capul, deviat in poarta. Dupa aia, normal ca au prins ambitie, curaj si ei. Dar la 2-0 daca am fi dat un gol, meciul ar fi fost al nostru. Dupa aia, tot i-am chinuit, am jucat foarte bine si a doua repriza. Am condus si iarasi am luat un gol pe care puteam sa-l ocolim. Din pacate, am pierdut pe mana noastra”, a declarat si antrenorul ardelean Manya Szabolcs.

In runda viitoare, ultima a turului din sezonul regular, CFR va juca pe terenul Mausoleului Marasesti, echipa ce in aceasta runda a pierdut cu 37-2 in fata Odorheiului.