Duel cu o vecina de clasament. Politehnica Timisoara cauta puncte pe terenul Vasluiului

TIMISOARA. SCM Politehnica Timisoara joaca in runda a VIII-a a Ligii Zimbrilor pe terenul unui adversar apropiat din punct de vedere valoric, dar si din cel al punctelor, CSM Vaslui.

Inaintea intalnirii directe Vasluiul are 6 puncte pe care le-a obtinut din victoriile cu CSM Bucuresti si CSM Fagaras, dupa care in ultimele 5 runde au pierdut toate meciurile. In etapa trecuta, handbalistii gazda au fost invinsi la doar doua goluri la Constanta, 33-31.

Politehnica are mici probleme de efectiv, Dorde Pisaric fiind incert inaintea intalnirii. Sunt insa si vesti bune, Mihai Huta este disponibil si poate juca impotriva Vasluiului.

Am vizionat partidele pe care CSM Vaslui le-a disputat acasa cu Minaur Baia Mare si in deplasare cu CSM Constanta si a evoluat foarte bine, mai ales in ultima partida. A jucat bine si in aparare si in atac, in fiecare moment. CSM Vaslui are jucatori buni, un antrenor priceput si un public fantastic. Pentru victorie, pentru un rezultat bun, trebuie sa ne prezentam asa cum am facut in primele 40-45 de minute cu Steaua si in ultimele 20 de minute cu Fagarasul, acasa. Mai ales, trebuie sa fim solizi in aparare. Oponentii nostri au cu adevarat un public fantastic si o echipa care lupta foarte mult acasa. Cu o aparare foarte-foarte buna si – asa cum am spus – cu un atac ca in prima repriza cu Steaua, putem obtine un rezultat bun. Trebuie sa muncim din greu, sa fim la nivel inalt, ca sa recuperam punctele pierdute acasa cu Steaua. La Vaslui sau in alta parte, dar acest meci de la Vaslui este prima ocazie de a le recupera.”, spune Pero Milosevic, antrenor principal SCM Politehnica Timisoara.

Duelul dintre CSM Vaslui si Politehnica Timisoara este programat sambata, de la 17:30, si va fi transmis in direct de Pro Arena.