Dumbravita a indoit Metalul. Timisenii castiga primele 3 puncte ale sezonului

TIMIS. CSC Dumbravita si-a confirmat statutul de favorita in duelul cu Metalul Buzau si a bifat prima victorie din stagiunea 2024-2025 a ligii secunde.

CITESTE SI: Au inceput lucrarile la calea ferata pe tronsonul de Timisoara din magistrala CFR care se modernizeaza si pe care trenurile vor circula cu 160 km/h. Video

Timisenii au avut prima ocazie chiar in minutul 1, cand Martinov a centrat din partea dreapta, mingea a fost balbaita in careu de fotbalistii lui Cosmin Stan, dar nu au reusit insa sa trimita spre poarta. Dumbravita a continuat sa controleze jocul, iar deschiderea scorului a venit in minutul 8. Apro a centrat dintr-o lovitura libera, mingea a ajuns la Salhi, care a trimis cu capul in plasa portii buzoiene. Timisenii au continuat sa atace, iar Vasluian si Modan au ratat doua bune oportunitati. Si cum ocaziile se razbuna, golul a picat in poarta Dumbravitei, in minutul 25, cand Valentin Robu a primit mingea in careu, a fentat fundasii alb-verzilor si a trimis pe coltul lung. Zece minute mai tarziu, dumbravitenii au preluat din nou conducerea. Vasluian a centrat, apararea buzoiana a respins pana la Salhi, iar acesta a trimis din marginea careului de 16 metri in plasa, stabilind scorul pauzei.

In partea a doua, Metalul a avut prima ocazie importanta, cand Perju a trimis din careu catre poarta, iar portarul Miklos a respins. In minutul 65, Fabiano Cibi a plecat in partea stanga, Martinov l-a vazut si i-a pasat, iar tanarul fotbalist timisean a trimis in poarta si a stabilit scorul final, 3-1.

Astfel, Dumbravita incepe si noua stagiune cu o victorie, iar in runda viitoare joaca derby-ul Banatului pe terenul lui ACSM Resita.