Dumbravita pierde din nou la limita cu o prim divizionara. Timisenii invinsi de vicecampioana din Cluj

TIMIS. Dupa ce in weekend-ul trecut a fost invinsa cu 1-0 de Universitatea Craiova, CSC Dumbravita a pierdut cu acelasi scor si amicalul cu vicecampioana CFR Cluj.

Partida s-a disputat pe doua reprize de cate o ora fiecare.Prima oportunitate de a inscrie a apartinit ardelenilor, prin Deac, al carui sut catre poarta a fost blocat de Claudiu Apro in fata liniei portii. Cinci minute mai tarziu, Paulevici a inaintat spre careul clujean, a fost faultat, dar mingea a ajuns la Olaru, care a trimis spre poarta, iar portarul CFR-ului a respins. Au urmat o ocazie a clujeanului Kamara, al carui stu a fost reprins de portarul Miklos, in timp ce Apro a trimis peste poarta dintr-o faza fixa.
CFR-ul a mai ratat o ocazie buna prin Kresic, care a reluat cu capul din 10 m, iar Miklos a retinut. Clujenii au mai ratat o alta ocazie importanta in minutul 43, cand Scutaru a respins balonul din fata liniei portii.

La pauza, cei doi antrenori au schimbat garniturile, iar la 5 minute de la reluare CFR a si deschis scorul, care din careul dumbravitean a trimis mingea sub transversala. CSC Dumbravita putea egala in minutul 80, dar Horcea a ajuns prea tarziu la o centrare a lui Ristin.

S-a incheiat 1-0, iar dupa aceasta partida dumbravitenii revin in cantonamentul de la Santamaria Orlea.

Pentru noi au fost doua teste foarte tari, cu doua dintre cele mai bune echipe din tara, cel de astazi(n.r. marti) si cel de la Craiova, cu jucatori de forta, puternici pe duelurile fizice. In proportie mare, cred ca am reusit sa ne ridicăm la nivelul adversarilor nostri, mai ales pe aceasta parte, a duelurilor fizice. Probabil ca pe termen scurt nu vor fi atat de importante aceste doua meciuri, dar pe termen un pic mai lung, vorbesc de doua-trei luni, cred ca sunt foarte utile aceste jocuri. Ne readuc aminte ca am avut meciuri puternice, cu adversari puternici, iar aceste dueluri tari cred că ne vor ajuta si in campionat”, a spus dupa meci antrenorul echipei noastre, Cosmin Stan.

Urmatorul test pentru CSC Dumbravita este programat sambata, de la ora 10:00, la Simeria, impotriva echipei de liga a III-a Unirea Alba Iulia.

Pareri

1. Cu tot ce a adus CFR Cluj vara asta invinge doar cu 1-0 pe Dumbravita? La fel si CSU Craiova? Desi infrangeri, astea’s rezultate bune pentru Dumbravita. Inteleg ca unii din echipa mai au si slujbe.