Dumbravita se impune clar in fata unei echipe nou promovate din subsolul clasamentului

TIMIS. Secund-divizionara CSC Dumbravita s-a impus categoric cu 6-1 (2-1) in fata echipei CS Tunari, ocupanta locului 19 inaintea partidei, cu un singur punct acumulat. Singurele emotii au fost pe final de prima parte, cand o greseala in defensiva a facut ca oaspetii sa egalaze la 1, dar la vestiare s-a intrat cu 2-1.

Asadar, al doilea meci sustinut la Ghiroda a fost cu noroc pentru dumbraviteni, care au reusit cea mai concludenta victorie de la promovare. A fost 6-1 (2-1), dupa o repriza secunda excelenta, in care echipa lui Cosmin Stan a marcat aproape de cate ori a vrut.

Dragan Paulevici continua forma buna in care se afla, marcand o dubla, Razvan Ghinescu a inscris din penalty, chiar inainte de pauza, juniorul Fabiano Cibi a marcat dintr-o lovitura libera executata excelent, pe lista marcatorilor mai intrand Alexandru Martinov, din postura de rezerva si Ionut Tanase cu un sut de la distanta. Golul de onoare al vizitatorilor a fost inscris de Mirko Ivanovski.

Asadar, a treia victorie la rand pentru Dumbravita care urca pe locul 5, acumuland 11 puncte in 6 partide.

Formatia timiseana nu mai punctase de 6 ori intr-un meci din 29 octombrie 2021, cand trecea cu 6-2 de Avantul Periam intr-un meci din seria a VIII-a a ligii a III-a.

In runda viitoare Dumbravita va juca in deplasare impotriva fostei prim divizionare Chindia Targoviste.

1. ne doare in poola de echipa dumbbravitei sustinuta cu milioane de euro din bugetul local de la taranii aia care nu platesc taxe