Favoritele s-au calificat in play-off-ul Cupei. Resita si Dumbravita au eliminat Ghiroda si Poli Timisoara

TIMIS. Reprezentantele Banatului in liga secunda si-au respectat blazonul si s-au calificat in play-off-ul Cupei Romaniei la fotbal, insa nu au avut deloc meciuri usoare.

Dupa ce a fost aproape de promovarea in esalonul secund in aceasta vara, CSC Ghiroda si Giarmata Vii a primit vizita lui ACSM Resita, grupare care a controlat prima parte a intalnirii si a si ratat marile ocazii. Cea mai importanta a venit la jumatatea reprizei, cand Barboianu a centrat de pe dreapta, Moussa Samake a trecut pe sub minge, balonul a ajuns la Jerdea, iar acesta a trimis cu capul peste bara din 3 metri. In ultimul minut al primului mitan, Barboianu a expediat o noua centrare, iar portarul timisean Ciocan a respins de sub bara.

In repriza secunda tot carasenii au fost vioara intai. Rosso-neri au dat primul avertisment in minutul 46, cand Antonio Suciu, din interiorul careului de 16 metri a sutat slab, iar mingea a fost prinsa de Ciocan.Acelasi goalkeeper s-a evidentiat la un sut slab al lui Samake, dupa ce tot el a degajat eronat, iar mingea a ajuns la puternicul jucator al Resitei. Deschiderea de scor a venit in minutul 58, cand Ianis Doana, intrat in teren de aproximativ 3 minute, a expediat un sut superb de la 18 metri si a facut 1-0. Egalarea putea veni in minutul 66, insa mingea expediata de Datcu a lovit bara portii carasene.
Scorul final a fost stabilit in minutul 83 de Florian Haita, care a preluat o minge nemarcat la 20 de metri, a sutat, balonul a ‘muscat’ gazonul in fata lui Ciocan si s-a scurs in plasa, 2-0 pentru ACSM Resita.

Dumbravita a castigat la limita in fata lui Poli Timisoara

CSC Dumbravita a ajuns pentru al treilea an consecutiv in play-off-ul de calificare in grupele Cupei Romaniei. Formatia pregatita de Cosmin Stan a deschis scorul in minutul 25 prin Ionut Anisorac, cel care a stabilit si scorul pauzei. In partea a doua a jocului, Dragan Paulevici a semnat desprinderea in minutul 73. Cristian Grancea a redus din diferenta pentru alb-violeti, in al treilea minut de prelungire, insa era prea tarziu pentru a mai pune probleme.

Faza play-off a Cupei Romamniei se va disputa in 28 august.