Favoritele s-au impus pe linie in prima etapa din Liga a IV-a Timis. Remiza spectaculoasa la Dudestii Vechi. Foto

TIMIS. Meciuri spectaculoase, multe goluri si fara vreo remiza in runda de deschidere a stagiunii 2024-2025 a Ligii a IV-a Tiimis.

Derby-ul rundei s-a disputat la Mosnita Noua, unde gazdele de la Gloria au intalnit pe CSM Lugoj. A fost de fapt o reeditare a finalei Cupei Romaniei Timis din editia trecuta. Duelul a fost unul controlat in mare parte de vicecampioana din Lugoj, dar la pauza scorul era egal, 0-0, cu toate ca ambele echipe au ratat ocazii bune. Mosniteanul Hepes a lovit chiar bara portii lui Biraescu, in timp ce Talpa a fost blocat chiar inainte de pauza de portarul gadelor, Bota.
Golurile au venit pe finalul partii a doua, Beniamin Dobra a punctat de doua ori si tot el a fost cel care l-a servit perfect pe Herci pentru al treilea gol lugojean. Victoria Lugojului a fost singura obtinuta de oaspeti in aceasta etapa.

Bronzul de anul trecut al campionatului, CS Sanadrei Carani s-a impus fara mari probleme acasa, 4-1 in fata Ortisoarei, Flacara Parta a obtinut un rezultat similar in fata Belintului, iar o alta intalnire spectaculoasa a avut loc la Dudestii Vechi, unde gazdele au incheiat la egalitate, 4-4 cu Lieblingul.