Final de sezon pentru Ghiroda. Timisenii pierd duelul cu Dinamo din semifinalele micului baraj de promovare in Liga 2

TIMIS. CSC Ghiroda si Giarmata Vii s-a oprit in semifinalele recalificarilor pentru promovarea in liga a II-a, dupa ce a fost invinsa de campioana seriei a IV-a, Dinamo Bucuresti.

Timisenii au deschis scorul dupa aproape un sfert de ora de joc in „Groapa”. Mancas a centrat de pe banda stanga catre Butu, aflat in careu, insa dinamovistul Ciochina a pus piciorul si a trimis mingea in propria poarta. In minutul 30, Mihalache suteaza la poarta, mingea il loveste pe Vasluian, iar centralul intalnirii arata punctul cu var. A executat Burlacu, iar scorul a devenit 1-1.

Imediat dupa pauza Ghiroda inscris pentru 2-1, prin Bulza, care din 10 metri a trimis in plasa dinamovista, dupa ce mingea a trecut pe langa doi colegi ai sai. Reusita a fost anulata gresit de central, dupa ce tusierul a semnalizat o pozitie de offside.

In minutul 69, Cristian Delciu a inscris golul doi pentru gazde, cu un sut de la aproape 25 de metri. Patru minute mai tarziu, Roberto Vasile a trimis si el in plasa timiseana din afara careului de 16 metri si astfel s-a scris istoria partidei din capitala.

Cred eu ca am avut meciul in mana, dar cateva decizii neinspirate de moment au dus la infrangere. Dar, asa cum am spus-o, jucatorii nostri sunt invingatori pentru mine pentru ca au avut un campionat greu, dar reusit: au fost campioni, au eliminat-o pe Poli, au luptat de la egal la egal cu Bihor, s-au batut de la egal la egal cu Dinamo. Sunt mandru de ei! Urmeaza o vacanta binemeritata, din pacate si astazi multi baieti de ai nostri au jucat cu accidentari, intinderi. Imi pare rau pentru ca am sperat mai mult si am crezut mai mult, dar eu cred ca am facut o propaganda buna fotbalului, cred ca am aratat comunitatii ca am dat tot ce am putut. Vreau sa le multumesc tuturor suporterilor care au fost pe intreg sezonul alaturi de noi. Sunt convins ca au trait momente frumoase alaturi de noi!„, a spus la finalul intalnirii antrenorul timisean, Sorin Balu.

Astfel, CSC Ghiroda isi incheie sezonul dupa meciul cu Dinamo, iar gruparea din capitala va juca pentru un loc in liga secunda impotriva lui CSM Focsani.