Gloria Mosnita Noua produce surpriza si castiga Cupa Romaniei in judet. Gol de la 60 de metri reusit de echipa de langa Timisoara. Foto

TIMISOARA. A terminat sezonul pe locul 10 in liga a IV-a si a incasat incasat nu mai putin de 15 goluri de la CSM Lugoj in intalnirile din campionat, insa in finala Cupeu Romaniei, Gloria Mosnita Noua a facut un meci aproape perfect si a invins favorita din Lugoj.

Mosnitenii au deschis scorul in minutul 14 al intalnirii, cand Cristian Melinte a preluat o minge in propria jumatate, l-a vazut iesit din poarta pe portarul lugojean Biraescu si a trimis peste acesta in plasa portii. Lugojenii au incercat sa revina, dar Gloria a blocat bine culoarele spre poarta.

Chiar inaintea pauzei portarul Untaru degajeaza din coltul careului de 6 metri pana la mijlocul terenului, Pirjol deviaza pentru Nita, iar acesta scapa spre poarta si trimite in poarta lugojeana pe langa Biraescu, 2-0.

In partea a doua, lugojenii au fost mai prezenti in joc, fdara a reusi sa inscrie. Au fost mai aproape mosnitenii in minutul 57, cand Pirjol, din interiorul careului de 16 metri a trimis in bara din stanga a portii lugojene.
In minutul 66, Lugojul a redus din diferenta, dupa ce Petresc, intrat la pauza, a sutat superb de la 20 de metri, iar mingea s-a oprit in vinclul portii Gloriei. Patru minute mai tarziu, Lugojul a fost aproape si de egalare, insa mingea trimisa din partea stanga a trecut prin fata portii Mosnitei, fara ca vreunul dintre lugojeni sa o poata trimite in plasa.

S-a incheiat 2-1, iar Gloria Mosnita Noua a castigat primul ei trofeu de acest gen si va juca iun fazele regionale in stagiunea viitoare a Cupei Romaniei.