Handbalistii de la Mosnita Noua iau plachetele de aur, baietii de la Politehnica Timisoara termina pe 4 turneul final

TIMISOARA. Juniorii III au terminat competitiile in stagiunea 2023-2024 la categoriile valoare si sperante.

Tinerii handbalisti de la CSC Mosnita Noua au gazduit turneul final la sperante si au jucat finala intrecerii cu LPS Cluj Napoca. Asa cum era de asteptat finala a fost una echilibrata, iar la pauza ardelenii conduceau cu doar un gol diferenta. 12-11. Pana la jumatatea reprizei secunde, cele doua echipe au mers cap la cap, dupa care formatia din Mosnita Noua a reusit sa se desprinda. In cele din urma baietii pregatiti de Alina Cioriciu, Florica Gallovits si Loredana Sas s-au impus cu 20-24.

Cel mai bun marcator al formatiei timisene a fost Paul Rotariu, cu 8 goluri, urmat de Dominic Cioriciu, cu 6, si Radu Rotariu cu 3. Celelalte goluri au fost semnate de Cosmin Petracovschi – 2, Alvaro Nedelcu – 2, Mihai Bordinc – 1, Laurentiu Farcas – 1 si Razvan Farcas – 1.

Handbalistii de la Politehnica Timisoara au jucat finala mica a grupei Valoare impotriva lui Minaur Baia Mare, echipa pe care banatenii au si invins-o in grupe. De aceasta data maramuresenii si-au luat revansa in fata timisorenilor. Partida a fost una echilibrata pana in ultimele minute ale primei parti, cand baimarenii s-au desprins, iar dupa 30 de minute conduceau cu 15-20. In partea a doua maramuresenii au controlat partida si nu le-au mai permis alb-violetilor sa se apropie pe tabela. In cele din urma, juniorii de la Minaur au castigat cu 35-28. Cel mai bun marcator timisorean a fost Mihai Proca, cu 13 goluri.

Sezonul handbalistic al juniorilor de la Politehnica nu s-a incheiat insa. In acest sfarsit de saptamana, in sala Constantin Jude, are loc turneul final al categoriei de juniori II. Politehnica a fost repartizata in grupa 1, alaturi de Liceul Liviu Rebreanu Turda, AHC Talentul este Cheia Bucuresti si LPS Suceava.