Jucatorii lui SCM Timisoara i-au invins amical pe vecinii din Vrset

TIMISOARA. Mai clar decat o arata scorul. Prim-divizionara de baschet SCM Timisoara a obtinut prima victorie in pre-sezon, in chiar primul joc amical din aceasta perioada. A fost 70-63 cu 41-32 la pauza contra sarbilor de la KK Vrsac.

Echipa din Banatul romanesc a condus tot timpul si a avut un maxim de 21 de puncte in sfertul 3. Pe final, sarbii au mai redus din diferenta, dar nu s-a mai pus problema invingatoarei.

Cel mai bun marcator a fost Troy Franklin cu 16 puncte, iar la echipa adversa Campara cu 15 puncte.

Printre marcatori de la SCM se numara si Nikola Pesakovic cu 12 puncte, Amaury Gorgemans 10 puncte, Sherwood Brown 8 puncte, Adam Mirkovic si Bogdan Popa cu cate 7 puncte fiecare, Milos Komatina si Abu Teir cu cate 3 puncte fiecare, Mirel Dragoste si Laszlo Lazar cu doua puncte.

„Jucatorii incep sa se cunoasca, au destul de muncit, dar sa nu uitam ca suntem la inceput de septembrie si pana la data primului meci oficial, 12 octombrie, e cale lunga”, spunea Dragan Petricevic inainte de joc.

Leii din Banat merg in weekend-ul urmator in Ungaria pentru un turneu amical.