Leii de la Timisoara se impun clar la Sibiu. Baschetbalistii obtin prima victorie pe teren strain

TIMISOARA. In ziua in care si-a aflat si adversarul din turul urmator al Cupei Romaniei, SCM winsed.swiss Timisoara a obtinut si primul succes in deplasare din aceasta editie de campionat.

Banatenii au dominat intalnirea de pe terenul lui CSU Sibiu de la un capat la altul. Timisorenii au castigat primul sfert la 5 puncte diferenta, pentru ca la pauza mare ecartul sa creasca la 7 puncte, 30 – 37.

Actul al treilea a fost unul mai echilibrat, insa a revenit tot baietilor lui Dragan Petricevic, dar la un punct diferenta. Banatenii si-au pastrat rivalii la distanta si in ultimul sfert, iar in cele din urma au castigat cu 81-69.

Cei mai buni marcatori ai Timisoarei au fost Bilinovac, cu 17 puncte, urmat de Brodie, cu 15 si Vujosevic cu 13.

Urmatorul meci pentru formatia timisoreana este programat peste 3 zile, la Timisoara, impotriva celor de la Corona Brasov.