Meci spectaculos in Liga Nationala de futsal. CFR Timisoara a scapat printre degete victoria, dar a obtinut primul punct al sezonului. Foto

TIMISOARA. CFR Timisoara a avut 4 goluri diferenta in fata lui West Deva, insa a obtinut doar un rezultat de egalitate.

Intalnirea a inceput cu un sut al lui George David scos de portarul Dinicuta, pentru ca doua minute mai tarziu oaspetii sa deschida scorul. Goalkeeperul timisorean Gurin a aparat un sut al lui Florin Matei, mingea a ajuns la Andrei Carstea, care a deschis scorul. Bucuria hunedoreana nu a durat nici 30 de secunde, pentru ca la faza imediat urmartoare timisorenii au egalat prin Renato Nunes dos Santos. Dupa alte 3 minute, gazdele au punctat din nou prin Passoli si au preluat conducerea. Spectacolul a continuat, iar dupa mai multe interventii bune ale lui Gurin, Alexandru Budai a reusit sa egaleze situatia pe tabela. Cu 20 de secunde inaintea pauzei, Renato Nunes dos Santos a mai punctat o data cu un sut de la distanta si la jumatatea intalnirii timisorenii aveau 3-2.

La 30 de secunde de la reluare, tot CFR-ul a inscris, si s-a facut 4-2. Banatenii au mai reusit apoi alte doua goluri prin acelasi Renato si prin George David, si au dus scorul la 6-2. Meciul parea incheiat, cu 7 minute ramase pana la final. Hunedorenii insa s-au trezit, iar pana la sfarsit au reusit sa egaleze. Mai intai Budai a facut 6-3, pentru ca Pieptea, cu o dubla, si Dumitru Ion sa stabileasca rezultatul final, 6-6.

Imi pare rau pentru acest rezultat. In prima repriza au fost ei mai buni din punctul meu de vedere, au avut ocazii mai multe si am condus noi, paradoxal, iar in a doua cred ca am fost noi peste pana la 6-2, dupa aceea au scos 5 cu 4, iar din pacate, exact ce ii spuneam lui Robert inaintea, ca nu stim pe cine sa bagam la 5 cu 4 in afara de mine si de el, care suntem din echipa de anul trecut. Chiar nu am avut solutii, au intrat si strainii, pur si simplu s-a vazut ca au dat niste goluri foarte usoare. Chiar daca la 6-2 am avut noi doua situatii foarte bune, portarul nostru daca pasa, scapam 2 contrra portarului lor si transam meciul 100%. Dar din pacate la 5 contra 4 nu am avut nici timp sa pregatim, toti jucatorii nostri sunt de atac, dar asta nu scuza faptul ca am luat 4 goluri si puteam chiar sa pierdem la ultima faza„, a spus dupa meci antrenorul jucator al CFR-ului, Valentin Ilas.

Si pentru noi a fost un meci spectaculos, ne asteptam, mai ales ca stiam ca s-au intarit cu trei brazilieni. Ne asteptam sa fie un meci foarte greu, avand in vedere conditiile si lotul pe care l-am avut la dispozitie. Vrem sa crestem de la meci la meci. Suntem fericiti ca am egalat de la 6-2, cand nimeni nu mai spera. Asta inseamna ca avem o mentalitate foarte buna. Exersam foarte mult la antrenament 5 cu 4, asa cum ati vazut am dat dovada si am egalat. Mai trebuie lucrat la 4 la 4 pentru ca suntem o echipa noua. Am inceput mai tarziu si probabil o sa dureze un pic pana ne inchegam. Am avut ocazii de 7-6, dar acum sa nu dam cu piciorul. Suntem fericiti ca am scos un egal, dar un punct scos in deplasare la Timisoara inseamna ca suntem pe drumul cel bun„, a spus antrenorul jucator al lui West Deva, Robert Matei.

In runda viitoare, CFR Timisoara va juca in deplasare cu CSM Targu Mures, formatia care a reusit a doua cea mai clara victorie a sezonului in prima divizie, un 15-7 cu Luceafarul Buzau.