Meciuri spectaculoase ale echipelor din Timis in turul 2 al Cupei Romaniei. Scorul rundei facut de o echipa antrenata de un timisorean

TIMIS. Reprezentantele Timisului in turul al doilea din Cupa Romaniei nu au avut deloc partied usoare in aceasta faza a intrecerii.

Divizionara secunda din Dumbravita a obtinut a doua victorie a sezonului competitional pe terenul echipei de liga a III-a din Peciu Nou. Fotbalistii pregatiti de Cosmin Stan au controlat prima parte, fiind aproape de gol inca din minutul 6, cand Olaru a trimis bine din lovitura libera, dar portarul gazdelor a respins in corner. Padurariu a fost aproape de un gol spectaculos in minutul 20, cand un lob al lui Padurariu a trecut putin peste poarta lui Traia. Pana la finalul primei parti, Paulevici, Sofran si acelasi Padurariu au mai avut ocazii sa inscribe, dar niciunul nu a dezghetat tabela si la pauza s-a intrat cu 0-0.
Si debutul partii a doua a fost unul echilibrat, iar Dumbravita a deschis scorul in minutul 58, prin Nicolae Sofran. Trei minute mai tarziu, acelasi jucator a trimis in plasa cu un sut de la 22 de metri.
Scorul final a fost stabilit in minutul 89, cand gazdele au punctat prin Enciu, iar CSC Peciu Nou a pierdut 1-2 acasa cu Dumbravita.

Politehnica Timisoara a avut un meci mai dificil pe terenul celor de la Progresul Pecica. Alb-violetii, la primul meci oficial sub conducerea lui Cristian Galan, au condus la jumatatea intalnirii cu 3-1. In repriza secunda, Pecica a revenit si a egalat situatia pe tabela, trimitand meciul in prelungiri. Reusitele formatiei alb-violete au fost semnate de Popa, Pureca si Avramescu, cel din urma reusind sa inscrie din foarfeca. In prelungiri timisorenii au fost mai periculosi, in timp ce pecicanii au incercat mai mult prin suturi de la distanta sa puna probleme la poarta timiseana. Avramescu a fost cel mai aproape sa inscrie pentru Poli, el trimitand din careul de 6 metri cu capul pe langa poarta. Si gazdele puteau inscrie in minutul 118, cand Borcea a primit un balon in careu, l-a fentat pe unul dintre fundasii lui Poli, a tras la poarta, dar a blocat bine portarul Enasescu.
S-a ajuns la penalty-uri, unde timisorenii au inscris prin David Popa, Grancea, Avramescu, Rotariu si David Ciurel. Pentru Progresul au inscris Suslac, Aldan, Halos, in timp ce ultimul penalty al Progresului a fost ratat de Wild, iar Poli s-a impus cu 5-3

Partida echilibrata si in Caras-Severin, in prima parte in prima sa parte intre Vointa Lupac si CSC Ghiroda si Giarmata Vii. Dupa 45 de minute echipa din Ghiroda conducea cu 1-0, singurul gol fiind inscris de Mancas. Timisenii nu au fortat prea mult nici in partea a doua a jocului, dar au mai punctat o singura data, prin Butnarasu, iar Ghiroda s-a impus cu 2-0 si s-a calificat in faza urmatoare.

Pana la finalul acestei saptamani vorm afla si adversarii echipelor timisene din turul 3 al Cupei, runda ce urmeaza sa se dispute in 14 august.

Scorul etapei de Cupa incasat de o fosta echipa de play-off din Liga 3

Cea mai clara victorie din acest tur al Cupei s-a inregistrat la Alba Iulia. Echipa pregatita de Alexandru Pelici s-a impus cu un neverosimil 15-0 in fata celor de la CSM Deva, fosta grupare de liga 3 care nu se va ma inscrie in competitie la acest nivel.
Echipa din Alba Iulia este la a dopua victorie la diferenta mare, dupa ce in primul tur al Cupei a invins cu 10-0 pe Industria Galda.