Nationalele Romaniei au invins Bulgaria si Moldova. Fotbalistele echipelor din Timis au jucat doar la tineret

TIMISOARA. Fotbalistele de al Politehnica Timisoara au vazut de pe banca victoria nationalei de senioare cu Bulgaria din preliminariile Campionatului European, in timp ce jucatoarele din nationala de tineret au fost decisive in duelul cu Republica Moldova.

Selectionata de senioare a avut un meci dificil cu Bulgaria in a treia partida din grupa preliminara, pe care in cele din urma tricolorele l-au castigat cu 1-0. Singurul gol al Romaniei a fost inscris cu un sfert de ora inainte de final de Stefania Vatafu. Timisorencele Antonia Bratu si Sara Campean au vazut de pe banca victoria de pe Arcul de Triumf. Romania va juca urmatorul meci in 4 iunie, la Sofia, tot cu Bulgaria.

Selectionata de tineret a Romaniei a jucat al doilea amical impotriva selectionatei Republicii Moldova. Dupa o remiza in prima intalnire, tricolorele mici au castigat cel de-al doilea meci cu scorul de 3-1. Golurile formatiei tricolore au fost inscrise de fotbalista Politehnicii Timisoara, Shaira Pera, intrata in teren in minutul 62, in locul Deliei Neacsu, Jasmina Ouatu, cea care a inlocuit-o pe Ana Filip, iar ultima reusita a fost semnata de Nicol Dinca-Vuia, de la Banat Girls Comlosu Mare.
Fotbalista Comlosului a fost si singura dintre jucatoarele din Timis integralista in ambele dueluri cu Moldova.