Oameni ai strazii gasiti ‘inghetati’ si copii scosi in frig la cersit in Timisoara. Au fost salvati de politistii locali. FOTO

TIMIȘOARA. În ciuda frigului, pe străzile din Timișoara sunt încă mulți cerșetori în această perioada. Deși au la dispoziție un adăpost cald, aceștia continuă să stea pe străzi și să apeleze la milă publică. Adesea își folosesc copiii pentru a-i înduplecă pe trecători să fie mai darnici.

CITESTE SI: Noua firma a primariei care se va ocupa de maturatul strazilor la Timisoara va avea peste 250 de angajati. Cand incep treaba

Polițiștii locali au găsit pe străzile din Timișoara aproape 30 de cerșetori în ultimele zile.

„În ultima săptămână, au fost depistate un număr de 27 de persoane care apelau la mila publică sau fac parte din categoria oamenilor străzii, acestea fiind transportate de 60 de ori la Centrul Social ”Sfântul Francisc” de pe Str. Telegrafului.

O femeie din Bocșa, Caraș-Severin, care a fost depistată pe Str. Proclamația de la Timișoara împreună cu copiii săi de 9 și 10 ani, care apelau la mila publică, a fost avertizată în scris și apoi predată la Complexului de Servicii din cadrul DGASPC Timiș, din Piața Regina Maria.
Tot în cadrul acțiunilor din ultima săptămână, ținând cont și de temperaturile foarte scăzute, în special pe timp de noapte, polițiștii locali au identificat și un număr de patru persoane aflate în stare de hipotermie pentru care s-a solicitat sprijinul Ambulanței. Una dintre aceste persoane dormea sub podul din Calea Șagului, o alta era căzută pe jos în cartierul Soarelui, printre blocuri, alte două au fost preluate din zona centrală – Piața Victoriei.
Poliția Locală reamintește cetățenilor că nu este o soluție să le oferim bani deoarece în acest fel îi menținem în stradă. Acești oameni trebuie convinși să rămână în centrele DAS unde li se oferă tot sprijinul pentru a se reintegra„, transmit reprezentantii Politiei Locale Timisoara.

Cetățenii care observă cerșetori sau oameni ai străzii pot apela la numerele de telefon ale Dispeceratului Poliției Locale, 0256.968 sau 0256.246.112.

 

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

    Pareri

  1. Hai la Lidl si Kaufland in Giroc. Raiul boschetarilor si cerserorilor. Copiii sunt nenorociti acolo zilnic.

    • Kaufland in Giroc? ce ai fumat?