Politehnica Timisoara isi asigura prezenta in barajul de promovare, cu un gol de generic. Ghiroda nu mai poate spera la locul 2

TIMISOARA. Politehnica Timișoara s-a impus la limită în fața Progresului Pecica și este sigură de prezența în barajul de promovare. Mai rămâne însă de văzut de pe ce poziție. Cealaltă reprezentantă a Timișului în play-off-ul ligii a III-a, echipa din Ghiroda, a fost demolată acasă de Minerul Lupeni și nu mai poate ajunge în meciurile de baraj.

CITESTE SI: Victorie de 5 puncte. SCM Timisoara face scorul primei jumatati a sezonului regular in Liga Nationala de rugby. FOTO

Vineri, gruparea condusă de Călin Cojocaru a fost învinsă cu 5-0 acasă de hunedoreni. June și Popescu în prima repriză, Toma, Prem și Mazilu, ultimul în prelungirile celei de-a doua, au consființit una dintre cele mai clare victorii ale Minerului din această stagiune.

În al doilea meci al etapei de play-off, Politehnica Timișoara a controlat aproape în totalitate duelul cu Progresul Pecica. Alb-violeții puteau deschide scorul în finalul primei părți, când au obținut o lovitură de la 11 metri, însă Istratie a ratat. În repriza secundă tot timișorenii au avut inișiativa, iar în cele din urmă au luat toate punctele. În minutul 84, Avrămescu a primit o minge în cercul de la centrul terenului, l-a văzut ieșit pe portarul advers, și a trimis mingea în plasă peste acesta.


S-a încheiat 1-0, iar Poli este prima în serie, cu 47 de puncte, urmată de Minerul Lupeni, cu 44, cu tre etape rămase de disputat.

Două victorii și o remiză în etapa de play-out

Lanterna roșie din play-out, Avântul Periam, a obținut a doua victorie din play-out-ul campionatului, 2-1, acasă în fața grupării din Peciu Nou. Olteanu și Baeram au semnat reușitele gazdelor, în timp ce pentru oaspeți a înscris veteranul Enciu.
Timișul Șag a mai adăugat un punct la zestrea pe care o avea, după remiza albă de pe teren propriu, 0-0, cu Lotus Băile Felix.

În al treilea meci al rundei, Toma Bodri și Cristi Gavra au adus victoria cu 2-1 a Gloriei Lunca Teuz Cermei, din derby-ul arădean cu Viitorul. Pentru echipa oaspete a punctat Bădăuță.

Lotus Băile Felix rămâne prima, cu 37 de puncte, urmată de CSC Peciu Nou, la două lungimi, și Viitorul Arad cu 29 de puncte. Șagul a ajuns la 28 de puncte, echipa din Cermei are 25, iar Avântul Periam este ultima cu 17.

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.