Politehnica Timisoara obtine a treia victorie in Liga Zimbrilor. Banatenii au fost condusi la pauza de ultima clasata

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a obtinut a treia victorie in patru meciuri pe teren propriu in noua editie de campionat, in fata ultimei clasate, CSM Fagaras, grupare ce a ajuns la randul ei la 7 esecuri din tot atatea meciuri.

CITESTE SI: Expozitia ‘Femeia Belle Époque: Frumusete si Eleganta’ poate fi vizitata in Bastionul Theresia. Piese ale Muzeului National al Banatului, admirate in capitala. Foto

Alb-violetii au fost cei care au condus jocul pana la jumatatea primei parti, cand Fagarasul a reusit sa egaleze. In minutul 20, ardelenii au si trecut in fata pe tabela pentru prima data. Pana la finalul primei parti ambele echipe au avut avantaj pe rand, iar in cele din urma, la finele primei reprize, Fagarasul era echipa care conducea, 14-16.

In startul partii secunde, ardelenii au avut si 3 goluri avans, insa Politehnica a revenit, iar din minutul 43 a preluat initiativa, si nu a mai cedat-o. Incet-incet, handbalistii lui Pero Milosevic s-au distantat pe tabela, iar in cele din urma s-au impus cu 34-27.

Marius Sadoveac si Eduard Belchite, fiecare cu cate 7 reusite, au fost cei mai prolifici marcatori ai timisorenilor, urmati de Marjanovic, cu 6 reusite, si Cîmpan, cu 5 goluri. Restul reusitelor au fost semnate de: Bordeanu-3, Adoreanu-2, Buljina-2, Pisaric-1 si Fenici-1.

Politehnica Timisoara a ajuns la 9 puncte dupa aceasta intalnire, iar in etapa urmatoare va juca pe terenul lui CSM Vaslui.