Politehnica Timisoara pierde pe terenul unei nou promovate in Liga Zimbrilor

TIMISOARA. Handbalistii de la Politehnica Timisoara erau favoriti pe hartie in fata nou promovatei din Odorheiu Secuiesc, in duelul din etapa a IV-a a Ligii Zimbrilor. Din nefericire, handbalul se joaca pe parchet, nu pe hartie, iar banatenii s-au intors fara puncte din Ardeal.

Jucatorii pregatiti de Pero Milosevic au fost condusi in permanenta pe parcursul primei parti, iar la pauza diferenta era de 9 goluri in favoarea gruparii gazda. In repriza secunda, timisorenii au jucat mai bine, incercand sa reduca ecartul de pe tabela. Banatenii au pus 12 goluri pe tabela, fata de 9 ale gazdelor, dar in cele din urma au fost invinsi cu 28-22.

Cel mai bun marcator timisoreanm a fost Marius Sadoveac, autor a 5 reusite, urmat de Marjanovic, cu 4, Belchite cu 3, si Cîmpan cu 2. Pisaric, Moldovan, Manojlovic, Bordeanu, Buljina, Trif, Ignat si Chira au pus si ei cate un gol.

Politehnica ramane astfel cu 6 puncte, fara vreunul adus din deplasare, iar in runda viitoare primeste vizita Stelei.