Remiza pentru Ghiroda in turul finalei barajului de promovare in liga secunda

TIMIS. Meci cu scantei la Ghiroda in meciul tur al finalei pentru promovarea in liga secunda intre echipa locala si FC Bihor Oradea.

Asa cum era de asteptat, prima repriza a fost una echilibrata. Prima mare ocazie a apartinut timisenilor. In minutul 6, la o centrare din partea stanga, mingea a ajuns la Alexandru Popovici, care a trimis peste poarta. In minutul 26 a venit si deschiderea scorului. Alexandru Popovici a executat perfect un corner de pe partea dreapta, Stupu a recentrat, balonul a ajuns la David Pop, care a trimis in plasa pentru 1-0. Acesta a fost si scorul primei parti.

La 12 minjute de la reluare, Cosmin Mancas a sutat perfect din marginea careului de 16 metri, iar balonul s-a oprit in plasa. Si daca bihorenii nu au reusit sa inscrie, au primit o mana de ajutor de la centralul Mihai Motan din Targoviste. Mai intai, in minutul 69, la o faza de atac a oradenilor, unul dintre atacanti a fost oprit la limita careului de 16 metri de un fundas al Ghirodei, iar centralul a „mutat” faultul in careu. A executat Sergiu Jurj, portarul Ciocan a respins, mingea a ajuns tot la Jurj, care a trimis in plasa pentru 2-1.

In minutul 79, dupa o lovitura libera din partea dreapta executata de Gunie, Csaba Preklet a simtit o mana pe el si s-a prabusit in careu. Centralul a vazut un fault ca in baschet si a aratat din nou punctul cu var. De data aceasta a executat Chitas, care a egalat situatia de pe tabela. Mai mult, Stupu a primit si al doilea cartonas galben si a fost eliminat.

Astfel, echipa ce va juca in viitoarea stagiune a ligii secunde urmeaza sa se decida miercuri, la Oradea. Partida este programata de la ora 17:30.