Ripensia a facut din nou spectacol in Campionatul Municipal! ”Ripi” s-a impus cu 7-1 in fata celor de la Electrica. Vezi foto!

Ripensia Timisoara defileaza in liga a VI-a. Dupa 6-1 in primul meci contra celor de la Luceafarul, galben-rosii au castigat categoric si parida din cea de-a doua etapa a Campionatului Municipal.

Desi meciul s-a disputat marti dupa-amiaza aproape 200 de specatori s-au adunat la stadionul Elecrica pentru a-i urmari pe elevii lui Radu Suciu si Ovidiu Olariu. Iar ”Ripi” le-a oferit, din nou un recital de goluri. Startul l-a dat jucatorul Electricii, Foghel, care a inscris in propria poarta in minutul 2. Apoi Boghian si-a continuat cursa spre titlul de golgheter al campionatului, inceputa inca din prima etapa, dar de data aceasta atacantul Ripensiei a reusit un hat-trick, marcand in poarta echipei cu care ”Ripi” va imparti stadionul in acest sezon de trei ori consecutiv, in minutele 12, 37 si 47.
Doar doua minute mai tarziu, Boghian si-a permis sa le ofere celor prezenti putin spectacol. La un penalty acordat pentru Ripensia, atacantul a luat mingea, a dus-o la punctul cu var, dar nu a sutat direct spre poarta, ci a pasat in lateral, iar Popa venit din afara careului a punctat pentru 5-0. Electrica a reusit golul de onoare in minutul 67 prin Aursei, iar finalul de meci le-a apartinut din nou elevilor lui Suciu si Olariu. Cheveresan a marcat si el pentru 6-1(80), iar Costandana a inchis tabela in minutul 90, dupa ce, plecat de la mijlocul terenului, a driblat tot ce i-a iesit in cale, ultimul fiind portarul celor de la Electrica.
”Trebuie sa tinem cont ca  am evoluat impotriva unei echipe de juniori. Suntem la inceput si noi, incepem incet, incet sa legam relatii de joc. Am convingerea că vom creste de la meci la meci. Ma bucur ca am reusit să marchez un gol frumos, pe fondul oboselii iti mai ies si faze spectaculoase˝ a declarat Costandana
Chiar daca, la prima vedere, nu avem adversari, macar evoluam contra unor echipe de juniori care fac antrenamente si ne pot face fata fizic. Daca jucam in cealaltă serie ne intalneam cu echipe care se strangeau la meci o data pe saptamana, pentru un mic si un gratar. Important este sa crestem in joc si sa fim mai atenti în aparare. Iarasi am luat un gol, ceea ce mi se pare nepermis˝ a declarat si antrenorul Ovidiu Olariu.
Riensia a inceput meciul cu Electrica in formula: Mercescu- Hota, Uzun,Rumega, Petrisor-Mogos, Costandana, Muresan, Popa- Nichitean, Boghian.  Au mai jucat: Rudareanu, Cheveresan, Indic, N.Mihai.

Miercuri jucatorii de la Ripensia Timisoara care au evoluat mai putin sau deloc  in  primele doua etape vor juca un amical la Belint, contra  divizionarei ˝D˝,din localitate. In cea de-a treia etapa a Camioanatului Municipal, ˝Ripi˝ va intalni Avicola Buzias, meciul urmand sa se dispute vineri, 21 septembrie, de la ora 17, pe stadionul Electrica.