Romania invinsa de Belgia, si toate echipele din grupa au cate 3 puncte. Calificatele se decid in ultima runda

Nationala Romaniei a fost invinsa de Belgia in al doilea meci de la Campionatul European din Germania, la capatul unei partide in care belgienii au dominat mai mult, dar si in care romanii au ratat ocazii imense.

Nici nu au apucat sa se aseze bine pe teren tricolorii, care belgienii au si deschis scorul. Trecusera numai 73 de secunde, cand mingea a ajuns la puternicul Lukaku in marginea careului Romaniei, acesta a asezat elegant pentru Tielemans, iar fotbalistul lui Aston Villa a sutat si a deschis scorul.

Dupa doua minute, tricolorii au avut prima mare ocazie. Dupa o lovitura de la colt, mingea a ajuns la Dragusin, iar fotbalistul ce imbraca tricoul lui Totenham a trimis cu capul spre poarta, mingea a fost atinsa de portarul Castels si s-a scurs peste bara. Si belgienii puteau sa inscrie, dar sutul expediat de Lukebakio a fost scos de Nita. Acelasi Nita a mai blocat in alte doua randuri pana la pauza, oprindu-i pe Lukebakio si Doku. Ultima ocazie a primei parti a apartinut tricolorilor, Burca trimitand cu capul peste poarta de la aproximativ 10 m.

In repriza a doua Romania a inceput mai bine si a avut primele ocazii. Mai intai Man a expediat un sut bun, prins de Castels, pentru ca in minutul 48 Mihaila sa scape singur spre poarta si sa suteze insa peste transversala.

In minutul 63 Belgia a inscris pentru 2-0, prin Romelu Lukaku, insa reusita sa a fost anulata pentru o pozitie de offside. Acesta este al treilea gol de la Euro al fotbalistului, care in aceasta stagiune a jucat la AS Roma, ce nu este validat.
In minutul 68, Denis Man a scapat spre poarta belgiana, portarul Castels a iesit bine si a inchis unghiul, reusind sa-l opreasca.
Cu 10 minute inainte de final, Castels a degajat un balon care a ajuns la Kevin De Bruyne, si jucatorul campioanei Angliei, Manchester City, a trimis in plasa portii lui Nita.

In penultimul minut de joc Lukaku a scapat din nou spre poarta, a sutat, dar Nita a fost din nou la post.

S-a incheiat 2-0, iar odata cu acest rezultat, toate cele 4 echipe din grupa au cate trei puncte. Calificarea se va decide miercuri, cand tricolorii vor intalni Slovacia, de la ora 19:00.

1. Degeaba ataci cu Lukaku daca n-ai suporter pe Ciolacu!

2. Bravo echipei au jucat bine dar scarbele alea de belgienii dadura gol
    lasand glumele deoparte a fost un joc bun si nu ne afecteaza deloc calificarea

3. Dacă nu câștigăm grupa ne așteaptă Franța, Olanda, Spania, Anglia deci mai jucăm un meci după grupe.

• Nici la fotbal nu scăpăm de atotștiutorul ,omul ideal pentru postul de primar .

• Curios cum se găsesc persoane care se pricep peste tot mai puțin în politică.

• Ce destept esti ba Daniele…sunt programe si clasamente din ziare/reviste unde iti arata cu cine e posibil sa joci dupa grupe!!!!! Dar de unde sa stii tu de asa ceva. Nu uita sa respiri

• Nu se mai uită nimeni în reviste ci pe net dar unii sunt mai înapoiați de felul lor și nu realizează asta iar alții ca analfabeți funcționali nu știu să interpreteze ce scrie acolo. Dar tu trebuie să comentezi aiurea să te bagi în seamă.

4. Mihailaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!