Romania trece de grupele Euro dupa aproape un sfert de veac. Echipa este in optimi

Nationala Romaniei a incheiat la egalitate, 1-1, duelul cu Slovacia din ultima etapa a fazei grupelor Campionatului European.

Tricolorii au inceput bine duelul de la Frankfurt. In minutul 10,Ratiu a trimis catre poarta, Dubravka a respins, mingea a ajuns la Hagi, care a trimis peste poarta. In minutul 22, o centrare a slovacilor s-a scurs pe langa bara din stanga. Trei minute mai tarziu, o centrare venita din dreapta l-a gasit pe Duda, iar slovacii au deschis scorul. Romania a egalat pana la pauza prin Razvan Marin, care a transformat un penalty obtinut de Ianis Hagi.

In partea a doua Haraslin a ratat doua bune ocazii pentru slovaci, o data fiind blocat de Nita, iar a doua oara mingea trimisa de el a trecut pe langa poarta.

Pana la final, cele doua echipe au fost mai mult preocupate de defensiva, iar in cele din urma s-a terminat 1-1. Romania se califica in optimiles de finala ale Euro 2024.