S-a tras cortina peste editia din acest an a Campionatului Judetean de Automobilism! Vezi aici castigatorii ultimei etape! FOTO!

Adrenalina, motoare turate la maxim, multi cai putere, iesiri in decor si ierarhii surpriza! Acestea au fost ingredientele ultimei etape, care s-a desfasurat duminica,  in comuna timiseana Comlosu Mare.

40 de echipaje s-au strans la start in ultima competitie automobilistica judeteana din acest an. Pilotii au avut de parcurs, ca si in urma cu o saptamana, la Dumbravita, 3 probe speciale.
Prima ”speciala”, desfasurata in centrul comunei Comlosu Mare le-a dat destule batai de cap participantilor, mai multi dintre ei au lovit jaloanele de pe traseu si au fost penalizati.
Nici a doua proba speciala, care a avut loc pe DJ 594, la iesirea din Comlos spre Gottlob nu a fost lipsita de incidente. Echipajul Opinia Timisoarei Rally Team, format din Daniel Preunca si Gigi Ilas, care obtinuse un timp  bun la prima ”speciala” a avut parte de o iesire in decor.
Iar ultima proba din cadrul ”Rally-Kart Colosu Mare” a constat intr-un circuit viteza pe iarba  si a dat peste cap clasamentele.
”A fost un concurs de automobilism si de karting desavarsit, asa cum ne-am asteptat. Fiind etapa finala, au fost foarte multe surprize, ultima proba speciala, in principal, a schimbat podiumurile pe anul 2012 la doua clase. De obicei, la Comlos se intampla asa, pronosticurile au fost in mare parte rasturnate. La ultima proba speciala a fost un traseu deosebit de frumos, dar si deosebit de dificil”, a spus Ladislau Giurisici, presedintele Comisiei de Automobilism si Karting Timis.
Suspansul in privinta castigatorilor s-a pastrat pana la final
Cea mai mare surpriza s-a inregistrat la Clasa I, unde echipajul Istoc-Ciobra a fost exclus pentru ca nu a respetat Road-Book  si s-a deplasat pe un alt traseu decat cel impus, de la locatia unde s-a desfasurat prima proba, pana la cea de a doua ”speciala”,  Catalin Istoc ratand din cauza acestei erori titlul de campion la Clasa I.
”Eu aveam nevoie de doua puncte si am fost eliminat dupa ce practic obtinusem ceea ce voiam.  A fost o greseala de Road Book, am facut un viraj la dreapta in loc sa merg inainte, o greseala copilareasca, dar asta e, se penalizeaza”, a explicat  Catalin Istoc.
La aceasta clasa de motorizare, pe primul loc la ”Rally-Kart Comlosu Mare”, s-a clasat echipajul  Martincsek-Mone care a obtinut un timp de etapa de 03:03,83 , urmat  de Giurisici-Rotaru, cu un timp de 03:08,34 si Sburlea-Marcu, cu 03:13,08.
Campionul judetean la  Clasei I este insa Raul Tudoreanu, chiar daca in concursul de la Comlosu Mare acesta s-a clasat doar pe pozitia a 5-a, fiind penalizat cu 10 secunde, dupa ce a gresit traseul la proba speciala III.
La Clasa II, castigator  la Comlosu  Mare a fost echipajul Ionescu-Amaritti, cu un timp de etapa de 03:02,27, urmat pe treapta a doua a podiumului de Boncalo-Georgescu, cu un timp de 03:07,77, iar locul trei le-a revenit lui Curelaru M.-Curelaru L., cu un timp de 03:09,69.
Campionul judetean la clasa II este Sergiu Tirla, de la Opinia Timisoarei Rally Team, care a incheiat concursul de la Comlos pe locul 4, fiind si el penalizat cu 10 secunde, pentru gresirea traseului,  la proba speciala III.
”Am fost total relaxat si oricum nu mai conta, etapa aceasta nu schimba cu absolut nimic clasamentul final. Am luat o penalizare de 10 secunde  la PS 3, am avut un co-pilot nou si nu ne-am concetrat prea mult, dar oricum a fost frumos”, a spus Sergiu Tirla.
In ceea ce priveste Clasa III, echipajul Krepelka-Kraus s-a impus la raliul de la Comlosu Mare cu un timp de etapa de  02:50,93, urmat de Lapadusa -Savulea cu un timp de 03:05, 08 si Mihoc-Grui, cu un timp de 03:08,60.
Alexandru Krepelka de la Opinia Timisoarei Rally Team este si campionul judetean al acestei clase.
Vezi aici  foto de la Rally-Kart Comlosu Mare!
In clasamentul special feminin, castigatoare la Comlosu Mare au fost Iordache-Brandusa cu un timp de etapa de 03:30,29, urmate de Copoceanu- Popa cu un timp de 04:07,92.
La juniori,  Adrian Marcovici de la Opinia Timisoarei Rally Team s-a remarcat din nou, cu un timp de 01:48,95, iar in clasamentul debutantilor primul loc i-a revenit lui Vlad Briscan(01:34,53), urmat de Mihai Preunca(01:38,30) si Darco Pelici(01:40:12)
La echipe, castigatoare, la Comlosu Mare a fost Conecter Motor Sport, cu 17 puncte, urmata de Opinia Timisoarei Rally Team, cu 16 puncte, Opinia Rally Team  fiind si campioana judeteana a acestui an.
O data cu cea de-a 11-a etapa a Campionatului Judetean de Automobilism, a avut loc si cea de-a IX-a etapa a Campionatului Judetean de Karting.
Nagy Victor a fost castigator la categoria Super Sport Puffo, urmat de Denis Gherle. Tot Nagy Victor  a castigat si la categoria Super Sport Seniori, urmat de acelasi Denis Gherle si de Maria Radu. Iar la noua categorie Super Sport 100, s-a impus Remus Gherghinescu, urmat de Eduard Zamfirache si Eugen Babescu.