SCM Poli Timisoara a revenit de la un deficit de 5 goluri si a obtinut o remiza la Bacau

TIMISOARA. Etapa a doua a Ligii Zimbrilor la handbal masculin a consemnat si primul punct obtinut de SCM Poli Timisoara, echipa ce an de an isi doreste salvarea de la retrogradare. Dupa un esec la un gol in prima runda in fata Focsaniului, Poli a remizat dupa un meci strans la Bacau, 24-24.

Primele minute au fost echilibrate, moldovenii fiind primii care s-au distantat, 6-3. Alb-violetii au revenit pana la un gol in pate, 10-9, apoi gazdele s-au desprins la cinci lungimi, 17-12, apoi 17-13 fiind scorul pauzei.

Cu o aparare mult mai eficienta si agresiva in partea secunda, Poli a reintrat in joc cand putini mai sperau, 20-22 si chiar au trecut in avantaj, 21-22, 22-23. Gazdele au preluat conducerea, 24-23, dupa care Pribanic a egalat in minutul 54, 24-24. Incredibil, dar ultimele 6 minute au fost fara gol, ambele echipe ratand sanse foarte mari, amfitrionii chiar si un 7 metri, vizitatorii avand ultima aruncare.

Asadar, 24-24 si un punct care va conta pentru SCM Poli in acest campionat.

Sajad Esteki de la Bacau a fost marcatorul meciului cu 10 reusite, de la Poli niciun jucator nu a marcat mai mult de trei goluri, Pribanic, Marjanovic, Fenici si Chira punctand de trei ori.

In runda viitoare, Politehnica Timisoara va juca pe teren propriu impotriva Universitatii Cluj.