SCM Timisoara este noua CAMPIOANA a Romaniei la rugby. Victorie la limita, si in inferioritate, in fata rivalei din Baia Mare. Foto

TIMISOARA. SCM Timisoara a luptat din greu si a suferit pentru a aduce un nou titlu la rugby pe Bega dupa o pauza de 6 ani.

Prima parte a intalnirii de pe stadionul Arcul de Triumf a fost de fapt un duel al jucatorilor de picior. Baimarenii au deschis scorul cu o pedeapsa a lui Popoaia, pentru ca Rupanu sa egaleze prin acelasi procedeu. Maramuresenii au mai transformat o lovitura, in timp ce timisorenii au reusit alte doua si s-a facut 9-6 in favoarea banatenilor. Finalul primei parti a fost al alb-negrilor, care au reusit un eseu si o lovitura de pedeapsa, iar la pauza Baia Mare conducea cu 14-9.

In startul reprizei secunde, Kefense Mahlo a reusit un eseu, transformat de Popoaia, iar scorul a devenit 21-9 in favoarea „zimbrilor”.

A urmat un cartonas galben incasat de baimareanul Menabde, iar in 14 jucatori jucatorii lui Eugen Apkok au incasat un eseu de la Vlad Neculau, transformat de Rupanu. Scorul era 21-16.
Dupa revenirea lui Menabde, Baia Mare a ramas din nou in 14. Dico i-a aplicat un cap in gura timisoreanului Mosese si a fost trimis pe banca pedepselor. Banatenii au profitat din nou, au inscris din doua lovituri de pedeapsa ale lui Rupanu si au preluat conducerea, 22-21.

In minutul 74, Simionescu a vazut cartonasul rosu, dupa ce s-a ciocnit cu unul dintre baimareni, care sarise sa prinda un balon.

Ultimele minute au fost de foc. Baia Mare a scapat spre butul timisorean cand mai erau 20 de secunde din timpul regulamentar, dar Kefense a scapat balonul inainte la 5 metri de terenul de tinta. A urmat o gramada ordonata cu introducerea Timisoarei. Banatenii au scos balonul, mingea a ajuns la Rupanu care a trimis in afara si Timisoara a castigat titlul.

1. Bravo Timisoara!

2. Felicitări acestor minunați băieți! Mă bucur foarte mult ca Timișoara a câștigat un nou titlu de campioană. Vă invit pe această cale pe toți cei care sunteți iubitori de sport să veniți la meciurile echipei de rugby, veți rămâne plăcut surprinși de atmosfera familiară din jurul acestui sport. Doresc tuturor timișorenilor sănătate și numai bine! Doamne ajută!