SCM Timisoara pierde derby-ul din Cupa Romaniei cu Stiinta Baia Mare. Banatenii au inscris singurul eseu al meciului

TIMISOARA. SCM Timisoara a pierdut cu 13-15 primul meci din grupele Cupei Romaniei la rugby, cu toate ca echipa campioana a fost cea care a inscris singurul eseu al duelului cu zimbrii maramureseni.

Prima partea a intalnirii a fost una echilibrata, cu Baia Mare mai prezenta in terenul timisorean. Oaspetii puteau deschide scorul in doua ocazii, insa o data au tinut balonul la sol, iar o data au facut inainte. Rugbystii pregatiti de Mugur Preda au deschis scorul dintr-o lovitura de pedeapsa semnata de Rupanu, pentru ca dupa cateva minute oaspetii sa egaleze prin Popoaia. La ultima faza a primei parti, „zimbrii” au reusit alte trei puncte si au intrat in avantaj la pauza, 3-6.

In debutul reprizei a doua baimarenii au mai transformat o pedeapsa, prin acelasi Popoaia si s-a facut 3-9. Timisoara a raspuns rapid, iar dupa o faza lucrata, balonul a ajuns la Digo Mosese, care l-a culcat in terenul de tinta. A urmat si transformarea lui Rupanu, iar Timisoara a preluat conducerea, 10-9. Pana la finalul intalnirii, timisorenii nu au mai reusit vreun eseu, ci au mai transformat o pedeapsa prin Rupanu, in tim ce Stiinta Baia Mare a reusit alte doua pedepse, iar scorul a devenit 13-15. Banatenii puteau sa si egaleze, insa Daniel Plai a ratat dropgolul din afara 22-ului maramuresean, iar Baia Mare a incheiat invingatoare.

Odata cu aceasta victorie, Stiinta Baia Mare si-a asigurat calificarea in semifinale si va juca pe propriul teren meciul din penultimul act al intrecerii. SCM Timisoara va juca la finalul lui noiembrie cu Rapidul, in deplasare, pentru un loc in semifinale, insa duelul va fi pe terenul giulestenilor.