SCM Timisoara trece de Rapid. O noua victorie cu bonus ofensiv

TIMISOARA. SCM USV Timisoara a trecut cu 37-14 de Rapid Bucuresti, in etapa a V-a a primei ligi de rugby, si termina turul pe primul loc.

Prima parte a intalnirii cu bucurestenii a fost una in mare parte echilibrata. Banatenii au ajuns la al 5-lea meci in care primesc cartonas galben, dupa ce Capatana a fost trimis pe banca pedepselor. Bucurestenii au deschis scorul prin Ispir, dintr-o lovitura de pedeapsa. Banatenii au raspuns cu doua reusite din aceeasi procedura, ambele semnate de Rupanu. Tevita Manumua a semnat singurul eseu al reprizei, netransformat, iar Timisoara conducea la pauza cu 11-3.

In repriza secunda, Rapidul a inceput mai bine si a reusit un eseu prin Bardasu, urmat de o lovitura de pedeapsa a lui Ispir. Astfel, scorul a devenit 11-11. Timisorenii au mai pus pe tabela un eseu prin Kemal Altinok, anulat insa pentru o pasa data inainte.

Banatenii au continuat sa preseze si incet-incet s-au desprins. Mai intai Lucian Muresan a reusit un eseu, urmat de transformarea lui Rupanu. Ispir a mai reusit o lovitura de pedeapsa, iar scorul a devenit 18-14, acestea fiind si ultimele puncte ale giulestenilor. Dragos Ser a reusit primul sau eseu pentru Timisoara, urmat de transformarea lui Rupanu, Stetco a culcat si el balonul in terenul de tinta alb-visiniu, iar Tique Iliesa a semnat ultimul eseu al meciului. Daniel Plai a mai pus alte 2 puncte dintr-o transformare, iar Timisoara s-a impus cu 37-14.

In runda urmatoare, SCM USV Timisoara va juca in deplasare cu Steaua.