Se cauta constructor pentru o noua unitate de pompieri, aproape de Timisoara, langa autostrada. Licitatie de 1 milion de euro

TIMIȘOARA. Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș își crește viteza de reacție în situații limita prin înfiintarea unei noi unități de pompieri.

CITESTE SI: Piedone a facut prapad la Timisoara. A pus lacatul pe mai multe localuri si a dat amenzi de peste 100.000 de lei

A fost lansată licitația pentru găsirea unei firme care să facă proiectarea și construcția noii remize în comuna Pischia, la 20 de kilometri de Timișoara.

Aflată în vecinătatea Autostrăzii Vestului, noua unitate va însemna timpi reduși de intervenție pentru pompieri, atât pe șoseaua de mare viteză, cât și în localitățile din zona de nord est a județului Timiș.

Remiza va fi amenajată pe un teren de 6000 de metri pătrați, va avea garaj pentru adăpostirea autospecialelor, rezervoare de apă si utilaje, dar și pavilion administrativ, unde vor lucra 21 de oameni.

Valoarea estimată a contractului este de 3.970.499 lei fără TVA, adică aproape 1 milion de euro cu TVA, iar banii provin din fonduri europene, prin Programul Dezvoltare Durabilă 2021-2027.

Proiectarea și construirea noii unități de pompieri de la Pischia trebuie să fie gata în 18 luni.

Firmele interesate își pot depune ofertele până în 5 mai.

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

    Pareri

  1. Ce analize ați făcut voi să o plasați chiar acolo tot pe invers faceți incuiatilor