Start aproape identic cu cel de acum un an. Banat Girls pierde meciul de debut in Superliga fetelor

TIMIS. Banat Girls a fost invinsa cu 5-2 de Csikszereda Miercurea Ciuc in runda a doua a Superligii de fotbal feminin, partida care a fost cea de debut a formatiei timisene in noua editie de campionat.

CITESTE SI: Nebunie pe schela cu plante din centru, la Timisoara. Tanar filmat pe cand facea tractiuni pe bara de la ultimul etaj, la 26 de metri inaltime. Video

Cu patru debutante in primul 11, fata de sezonul trecut, Banat Girls a oferit o prima repriza buna cu o buna organizare in defensiva, dar fara sa conteze prea mult in atac. Gazdele au avut o prima ocazie de gol prin Rita Mitri, care din 10 metri a trimis pe langa poarta. Cu 5 minute inaintea pauzei a venit insa si golul, in poarta timiseana. A inscris Zoe Magyarics, dupa o degajare a Barbarei Bartalis si o eroare de marcaj a fotbalistelor timisene.
In partea a doua gazdele s-au dezlantuit. Mai intai a inscris Andreea Herczeg, urmata de Melania Mezossy, pentru ca aceeasi Herczeg sa faca 4-0 dintr-o lovitura de la 11 metri. Ciucul a mai reusit un gol prin Eszter Szoke si s-a facut 5-0. Pe final de meci timisencele au punctat de doua ori, prin Tatiana Pesterean, respectiv Cristina Sucila, din penalty, si s-a incheiat 5-2. Trebuie mentionat totusi ca Csikszereda a mai punctat o data prin Reka Gheorghita, reusita fiind anulata pentru un offside.

Nu este ceea ce ne asteptam, dar nu este un capat de lume. Nu facem o tragedie din asta. E un inceput. Din punctul meu de vedere, chiar daca a fost prima etapa pentru noi, prima repriza a fost destul de ok. Defensiv ne-am organizat destul de bine, am luat gol pe o greseala personala. Ofensiv nu prea am contat in prima repriza, ceea ce s-a vazut deoarece Melisa Sodinca si Bianca Ienovan au fost in tribuna…Din orice meci putem sa luam si lucruri bune. In prima repriza ne-am organizat destul de bine defensiv, nu cred ca ne-au creat prea mari probleme, a doua repriza deja s-a jucat altfel, mai ales in ultima parte s-a jucat doar pe contre. Nu sunt fete accidentate. Speram ca la urmatoarea etapa sa avem un efectiv complet, pentru ca astazi am stat cu o jucatoare in poarta, altele in tribuna care nu au putut juca deloc. Sper ca la urmatoarea etapa sa fie apta toata echipa si vom arata cu siguranta altfel. Poate e mai bine sa incepi prost si sa termini bine, vorba din batrani, decat sa incepi bine si sa termini prost. Nu e prima data cand am inceput prost. La aceasta echipa tot timpul am, pierdut 5-0, 5-1, acum 5-2, si am terminat bine de fiecare data.”, a spus dupa meci antrenorul Liviu Ivasuc.

Este al doilea an la rand in caree Banat Girls primeste cinci goluri in partida de deschidere, dupa ce in stagiunea trecuta a incasat 5 de la Carmen Bucuresti.

In runda viitoare, Banat Girls va juca pe teren propriu impotriva lui Ladies Targu Mures.