Timisoara invinge superb in deplasare la Viena intr-un meci din cadrul Alpe Adria Cup

TIMISOARA. SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara a reusit a patra victorie din tot atatea posibile in Alpe Adria Cup. Echipa banateana s-a impus in Hallmann Dome din Viena in fata echipei gazda BC, la capatul unui joc electrizant. 92-87.

A fost un meci in care s-a pus in multe momente doar accent pe ofesiva, fazele au avut cursivitate, s-a marcat mult, iar la final echipa care si-a dorit mai mult s-a impus.

A fost 30-26 pentru trupa austriaca la prima sirena, dar banatenii au preluat initiativa si aveau doua puncte avans la intrarea la vestiare, 45-47. A urmat un sfert bun pentru austrieci, care dupa 30 de minute conduceau cu patru puncte. Banatenii aveau insa sa isi spuna ultimul cuvant, dar nu fara emotii. De la 80-90, gazdele au revenit la 87-90 si atacul, dar elevii lui Petricevic, au reactionat bine, au recuperat mingea si au punctat decisiv, 87-92, scor final.

Asadar, un meci spectaculos in care SCM a avut 11 trite, dar cel mai mult a impresionat la libere, acolo unde au dat 17 din 17, fata de 17 din 25 cat au reusit gazdele! Alb-violetii au avut sase jucatori cu cel putin 11 puncte, Tyreek Myjewel Scott-Grayson adunand 18 puncte, 4 recueprari si 5 pase decisive, iar Adam Mirkovic contribuind cu 18 puncte si patru aruncari blocate. De cealalta parte, Bogic Vujosevic a realizat un meci excelent cu 31 de puncte si 13 pase decisive.

Timisoara are patru victorii din patru posibile in Alpe Adria Cup, acesta fiind primul succes in deplasare, iar urmatoarea partida o va disputa pe teren propriu.