Timisoara se impune sub panou fara probleme in fata echipei bucurestene Laguna

TIMISOARA. Victorie de Ziua Nationala. Prim-divizionara de baschet SCM Timisoara s-a impus fara probleme in etapa a doua a returului sezonului regulat in fata echipei ABC Laguna Bucuresti. Banatenii au depasit suta in acest joc, 101-68.

Doar inceputul de joc a fost echilibrat cu ambele echipe la conducere, apoi un partial de 10-2 a inclinat balanta in favoarea gazdelor, care la prima sirena aveau 26-17. Distanta a crescut si in partea secunda, astfel ca partida era deja rezolvata la pauza, 54-32.

Banatenii au sustinut un ritm intens si in a doua jumatate, jucand la un nivel bun, e adevarat, in fata unui adversar mai modest. Dupa 81-51 dupa 30 de minute se mai punea doar problema daca gazdele vor ajunge la o suta de puncte. Si ai ajuns, 101-68.

Nikola Gajic (17 puncte, 2 recuperari, 2 pase decisive), Djordje Dimitrijevic (17 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperari), Igor Kesar (15 puncte) au fost cei mai buni marcatori ai Timisoarei, de cealalta parte remarcandu-se Thomas Smallwood (11 puncte, 5 recuperari) si Vasile Odagiu (10 puncte, 3 recuperari).

In runda viitoare, SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara va juca in deplasare impotriva Coronei Brasov.