Victorie clara pentru Dumbravita in penultimul test al verii. Cand debuteaza timisenii in Liga a doua

TIMIS. CSC Dumbravita s-a impus cu scorul de 8-0 in amicalul de la mijlocul saptamanii jucat pe teren propriu impotriva celor de la Progresul Pecica.

Fotbalistii pregatiti de Cosmin Stan au deschis in minutul 4, cand Modan l-a servit pe Padurariu, iar acesta a trimis in plasa. Un minut mai tarziu Burdet a trimis cu capul, dar mingea a trecut putin peste poarta. In minutul 20, Modan a expediat un sut perfect din partea dreapta si a facut 2-0. Sofran a facut 3-0 dupa aproape o jumatate de ora de joc, iar pana la finalul primei parti Modan a mai punctat de doua ori, iar dupa 45 de minute Dumbravita avea 5-0.

Gruparea de liga secunda a continuat sa domine si in repriza secunda si a majorat scorul prin Apro in minutul 65, care a trimis in plasa o minge respinsa de portar. Cu un sfert de ora inainte de final, acelasi Apro a facut 7-0 dintr-o loviutura de la 11 metri. Scorul final, 8-0, a fost stabilit de Balutoiu, cu doua minute inainte de final.

Dumbravita va disputa sambata ultimul meci de verificare inaintea startului in noul sezon, in deplasare, cu Szeged-Csanad Grosics Akademia.

Programul primei runde din noul sezon

In ziua amicalului cu Progresul Pecica, CSC Dumbravita a aflat si cand va debuta in liga secunda. Echipa pregatita de Cosmin Stan va juca in prima etapa in 3 august, de la ora 11, aceeasi de la care se mai joaca alte 6 meciuri.

Steaua Bucureşti – Campionii FC Argeş – tv

Duelul dintre Corvinul Hunedoara – CSC Selimbăr a fost amanat din pricina participarii echipei hunedorene in Cupele Europene.