Victorie cu noroc inainte de pauza internationala. Dumbravita trece la limita de Focsani

TIMIS. CSC Dumbravita a obtinut al doilea triumf din acest sezon, si primul pe teren strain,

CITESTE SI: Fustele scurte, pantalonii scurti, decolteurile adanci ori bluzele cu vedere la buric vor fi interzise in scolile din Timisoara si din toata tara. Profesorii ii pot da afara de la ore pe elevii care nu respecta noul regulament. Se pregatesc uniformele

Formatia din Dumbravita a resimtit din plin oboseala acumulata in Cupa impotriva Petrolului, insa a avut primele ocazii pe terenul vrancenilor. Adam a dat primul avertisment in minutul 2, cand a trimis putin pe langa buturi din interiorul careului mare. Tot imprecis a trimis si Zurbagiu sase minute mai tarziu.

Gazdele au fost aproape de gol in minutul 25, cand Danaila a scapat spre poarta, dar portarul timisorean Miklos a iesit din poarta, l-a deposedat si a indepartat pericolul. Pana la pauza fiecare dintre echipe a mai ratat cate o ocazie importanta, Modan pentru timiseni si Zaharia pentru focsaneni, dar la finele primului mitan tabela arata tot 0-0.

In partea a doua, Dumbravita si-a asteptat adversarul, a recuperat mingi si a incercat sa fie mai periculoasa pe contra. Sofran putea inscrie in minutul 56, insa sutul trimis de el, dupa pasa lui Adam, s-a scurs pe langa poarta.
In minutul 73, Zurbagiu a trimis o minge in adancime, Razvan Tamasi a lovit mingea cu capul si l-a derutat pe portarul Ureche, iar balonul a ajuns in plasa.

In minutele ramase, Focsaniul nu a mai pus probleme. Mai mult, gazdele au terminat partida in 10 jucatori, dupa eliminarea lui Zaharia, in minutul 85.

Ne intoarcem cu trei puncte acasa dupa meciul de azi, dar si dupa un meci cu Petrolul pe care nu l-am pierdut. Per total, pentru noi a fost o saptamana faina, foarte productiva. Asa cum am spus si dupa jocul de la Ploiesti, o spun si azi: sunt mandru de jucatorii mei! Au fost departe de casa toata saptamana, un efort considerabil. Intr-adevar, am facut un meci destul de modest astazi, dar era oarecum de asteptat, dupa meciul cu Petrolul, in care ne-am autodepasit. Dar fata de ultimele meciuri pe care le-am pierdut, cu Craiova in prelungiri, cu Steaua tot pe final, cu Petrolul la penalty-uri, am tot zis ca trebuie sa se intoarca lucrurile astea. Iata ca azi s-au intors! Am dat un gol din nimic, de fapt un autogol al adversarilor. Asa cum tot spun, fotbalul te rasplateste atunci cand muncesti si exact asta s-a intamplat azi. inca o data, nu am facut un meci extraordinar, dar am tras cat am putut de noi… Orice punct e important. La modul in care s-a desfasurat jocul de astazi, cred ca si un punct ar fi fost multumitor pentru noi. Nu am avut prospetime, iar acest lucru s-a vazut. Cu atat mai mult, sa obtinem trei puncte in aceste conditii, conteaza foarte mult. Cu victoria aceasta am revenit in prima jumatate a clasamentului. Nu ne uitam la ierarhie dupa cinci etape, dar la fel de adevarat e ca s-a dus deja cam un sfert din sezonul regular. Pot spune ca suntem in grafic, e bine!”, spune antrenorul Dumbravitei, Cosmin Stan.

CSC Dumbravita va juca urmatorul meci dupa pauza internationala, la jumatatea lunii septembrie, acasa, cu FC Bihor.