Victorie dupa 7 ani in meciul de deschidere. Politehnica Timisoara a trecut de CSM Focsani in debutul noului sezon din Liga Zimbrilor

TIMISOARA. SCM Politehnica Timisoara a obtinut prima victorie a sezonului, impotriva lui CSM Focsani, echipa pregatita de timisoreanul Vlad Caba.

Duelul a avut doua reprize diferite. In prima oaspetii au fost cei care au condus ostilitatile si au fost in frunte si pe tabela de marcaj, insa niciodata la mai mult doua goluri diferenta. Politehnica a revenit de fiecare data pe tabela, reusit chiar sa egaleze cand avea om in minus pe teren. Banatenii au preluat conducerea cu 3 minute inainte de pauza, iar la finalul primei parti era 11-10.

Repriza secunda a fost una controlata de formatia timisoreana, care a evoluat exact in aparare si le-au permis focsanenilor sa egaleze o singura data, la 13. In cele din urma, alb-violetii s-au impus cu 22-20.
Cel mai bun marcator timisorean a fost Marjanovic, cu 7 goluri, urmat de Pisaric, cu 4, Cîmpan, Buljna si Trif, fiecare cu cate trei, iar Bordeanu si Manojlovic au inscris cate o data.

De asemenea, merita consemnata revenirea pe parchet, in meci oficial, a lui Cristian Fenici, handbalist care a lipsit mai bine de jumatate de an de pe teren din pricina unei accidentari.

Astfel, Politehnica obtine prima sa victorie intr-un meci de deschidere in Liga Zimbrilor, dupa 7 ani. In runda viitoare, banatenii joaca pe terenul campioanei Dinamo Bucuresti.