Victorie lejera pentru Ripensia Timisoara. Gura de oxigen pentru banateni

TIMISOARA. Etapa a 11-a din liga secunda a consemnat cea mai clara victorie din acest sezon pentru banateni. Ripensia avea nevoie de un joc solid in fata Unirii Constanta, in fapt echipa de tineret a FCSB-ului si a facut acest lucru cu varf si indesat.

Banatenii nu au lasat nimic la voia intamplarii, au atacat de la inceput si pana la sfarsit, obtinand o victorie categorica 4-0 (2-0), cu care mai urca putin din zona subsolului.

Samuel Zimta a inscris primele doua goluri ale partidei, rapid, in minututele 6 si 8, profitand si de greselile portarului advers. Chiar daca au mai fost ocazii, gazdele au mai marcat doar dupa pauza, prin Cicolae Sofran, iata, cel mai bun transfer din acest an, jucator venit de la… Poli si Ianis Mihart, in ambele situatii dupa faze create de Gavra, care nu a marcat, dar a fost la originea tuturor celor patru goluri.

Misiune indeplinita pentru Ripensia, care trebuie sa se pregateasca acum pentru dificila deplasare de pe terenul celor de la Selimbar.

Ripensia: Toroc – Zamfirescu, Lalic, Fridrich, Gladun – Calin, Vidrasan – Sofran, Zimta, Mogos – Gavra (cpt.). Au mai intrat: Stoica, Mihart, Ciurel, Zetu, Morariu.